Kraków: pożegnanie bp. Albina Małysiaka (JUŻ JEST!)
22 lipca 2011 | 13:20 | led Ⓒ Ⓟ
„Kościół potrzebuje gorliwych pasterzy na miarę biskupa Albina i potrzebuje gorliwych wiernych, dających świadectwo Ewangelii w swoich środowiskach. To jest testament i zadanie, jakie nam zostawił pasterz, którego dziś żegnamy" – powiedział kard. Stanisław Dziwisz o zmarłym biskupie pomocniczym Albinie Małysiaku. Metropolita krakowski przewodniczył dziś w katedrze wawelskiej Mszy św. pogrzebowej. Bp Albin Małysiak zmarł 16 lipca w wieku 94 lat.
W uroczystości pogrzebowej uczestniczyli m.in. abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, kard. Franciszek Macharski, kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, kard. Stanisław Nagy, biskupi i księża archidiecezji krakowskiej, przedstawiciele władz Krakowa i Małopolski oraz rodzina, przyjaciele oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.
Kard. Stanisław Dziwisz przypomniał w homilii, że bp Małysiak swój ideał służby w Kościele zaczął realizować w Zgromadzeniu Księży Misjonarzy. „Imponowała mu duchowość Zgromadzenia, jego gorliwość duszpasterska, troska o formację duchowieństwa, a także wrażliwość na ludzką biedę” – zaznaczył kardynał.
Zwrócił uwagę, że już w pierwszym roku kapłaństwa bp Małysiak zorganizował w Zembrzycach „odżywialnię” dla głodujących dzieci i osób przesiedlonych. „Potem uratował życie pięciu osobom narodowości żydowskiej, za co po pięćdziesięciu latach otrzymał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Sam nie uważał tego za nadzwyczajny wyczyn będąc przekonany, że ratowanie życia drugiego człowieka to elementarna, ludzka i chrześcijańska powinność” – wspominał kard. Dziwisz.
Zdaniem metropolity krakowskiego bp Małysiak szczególną troską otoczył młodzież akademicką, organizując wśród niej duszpasterstwo na wielką skalę. Uczył młodych, że Kościół jest wspólnotą i że jest w niej miejsce dla wszystkich. „Uderzała jego odwaga, entuzjazm, gorliwość, a jednocześnie dobroć i zatroskanie o potrzeby powierzonych mu wiernych” – podkreślił.
Według hierarchy takiego duszpasterza nie mógł nie dostrzec ówczesny kardynał Karol Wojtyła. „Ci dwaj ludzie doskonale się rozumieli. Wiedzieli, że odpowiedzią na wyzwanie ateistycznego systemu jest przygotowanie młodej polskiej inteligencji, zdolnej uczestniczyć w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym, bez kompleksu kierującej się zasadami Ewangelii” – mówił kardynał. „Temu celowi podporządkowany był program duszpasterski, zmierzający do utrwalenia i pogłębienia chrześcijańskiej tożsamości młodych ludzi” – dodał.
Biskup Albin wnosił w środowisko Ojca Świętego radość, optymizm i niezwykły humor” – wspominał kard. Dziwisz. Przypomniał także, że Jan Paweł II napisał w o bp. Małysiaku książce „Wstańcie, chodźmy!”: „Ceniłem biskupa Albina za jego dynamizm. Pamiętam go jeszcze jako proboszcza w Nowej Wsi, jednej z dzielnic Krakowa. Czasami nazywałem go «Albin gorliwy»”.
"W ostatnich miesiącach doświadczył w sposób szczególny tajemnicy cierpienia i krzyża. Do rangi symbolu urasta fakt, że umarł godzinę po ogłoszeniu nominacji dwóch nowych i młodych biskupów pomocniczych naszej archidiecezji” – zwrócił uwagę hierarcha.
Zdaniem metropolity krakowskiego lektura księgi życia bp. Małysiaka zachęca do umiłowania Kościoła jako wspólnoty uczniów ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana i do wyrażenia tej miłości w czynie. „Kościół potrzebuje gorliwych pasterzy na miarę biskupa Albina i potrzebuje gorliwych wiernych, dających świadectwo Ewangelii w swoich środowiskach” – podkreślał kardynał.
Abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że bp Albin wniósł świeży oddech do Konferencji. „Wiele mu zawdzięczamy, uczyliśmy się od niego, był nieustępliwy” – mówił o zmarłym abp Michalik. „To wielki syn Kościoła i Ojczyzny” – dodał.
Po nabożeństwie kondukt żałobny wyruszył w katedry na Wawelu. Bp Albin Małysiak spoczął na Cmentarzu Salwatorskim.
Bp Albin Małysiak urodził 12 czerwca 1917 w Koconiu koło Żywca w rodzinie kupieckiej. W latach 1936-1941 uczęszczał do Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy w Krakowie. W dnu 12 kwietnia 1936 roku złożył śluby wieczyste w Zgromadzeniu Księży Misjonarzy św. Wincentego á Paulo w Krakowie.
Święcenia kapłańskie przyjął 1 maja 1941 z rąk biskupa Stanisława Rosponda. Początkowo pracował jako wikariusz i katecheta w Zembrzycach koło Wadowic, gdzie w czasie okupacji organizował „dożywialnię” dla dzieci i osób wysiedlonych. W latach 1942-1944 pracował w Krakowie, a następnie w zakładzie dla osób w podeszłym wieku im. Helclów w Szczawnicy.
W ramach tajnego nauczania udzielał lekcji łaciny, religii i gimnastyki. Wraz z szarytką, siostrą Bronisławą Wilewską, uratował życie pięciu osobom narodowości żydowskiej.
W latach 1946-1947 był katechetą w szkole średniej w Tarnowie i wikariuszem miejscowej parafii pw. Najświętszej Rodziny. W 1950 roku obronił magisterium z teologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1952 został doktorem teologii.
Pracował m.in. w Zakładzie Wychowawczym im. ks. Siemaszki w Krakowie, a od 1954 wykładał w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie.
W 1959 został proboszczem krakowskiej parafii Księży Misjonarzy p.w. Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Działał jako duszpasterz akademicki.
14 stycznia 1970 został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej, ze stolicą
tytularną Beatia. Sakry biskupiej udzielił mu 5 kwietnia 1970 roku kardynał Karol Wojtyła, ówczesny metropolita krakowski. Był wikariuszem generalnym archidiecezji krakowskiej odpowiedzialnym za wydziały katechetyczny, zakonny i gospodarczy.
Przeszedł w stan spoczynku dnia 27 lutego 1993 roku po osiągnięciu wieku emerytalnego.
Biskup Albin Małysiak brał udział w pracach wielu komisji Episkopatu Polski, m.in. przewodniczył Podkomisji ds. Zakonów Klauzurowych. W latach 1992-1994 wchodził w skład Kolegium Konsultorów Archidiecezji Krakowskiej. Dnia 23 listopada 1993 otrzymał tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, przyznany przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.
W 2007 roku biskup Albin Małysiak został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za bohaterską postawę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, oraz za wybitne zasługi w obronie godności człowieczeństwa i praw ludzkich.
4 maja 2008 roku, jako pierwszy polski biskup od czasów reformy liturgicznej udzielił grupie wiernych bierzmowania i odprawił Mszę pontyfikalną (jako pierwszy na terenie Polski) w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.
Biskup Albin Małysiak wydał kilka książek, m.in.: „Z duszpasterskiej teki” (1979) i „Szukamy Boga” (1991). Od 2005 r. był honorowym obywatelem Krakowa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.