Kraków: prezentacja książki „Niepokój stadionów” z okazji mistrzostw Euro 2012
29 marca 2012 | 19:46 | led Ⓒ Ⓟ
„Niepokój stadionów” – to tytuł najnowszej książki wydawnictwa Biały Kruk, przygotowanej z okazji zbliżających się mistrzostw świata Euro 2012. Publikacja opowiada o prawdziwej idei sportu, o pojednaniu wśród kibiców, a także przejawach agresji, które mają miejsce na stadionach.
Autorami książki są dziennikarze sportowi: Rafał Zaremba i Marek Bobakowski, którzy analizują problem wielkich emocji, które w różny sposób towarzyszą rozgrywkom sportowym.
Podejmują m.in. zagadnienia dotyczące największych tragedii stadionowych XX i XXI wieku, zastanawiają się, czy upadek kulturalny społeczeństwa powoduje wzrost chamstwa stadionowego, czy słusznie, winą obarcza się samych kibiców, jakie są tła polityczne tragedii na stadionach oraz dlaczego jedna z najpiękniejszych dyscyplin sportowych, wielbiona przez miliony ludzi na całym świecie, zamiast radości potrafi przynieść śmierć?
„Duże emocje towarzyszyły i towarzyszyć będą wielkim, ale i małym, widowiskom sportowym. A skoro tak, to rodzi się pytanie, gdzie te emocje skierują sami kibice oraz ludzie organizujący im widowiska. Mogą być skierowane w stronę chamstwa, a nawet bandytyzmu, ale mogą i w kierunku szlachetnym. Na przykład w kierunku patriotyzmu” – podkreślali autorzy książki.
Podczas spotkania uczestnicy wysłuchali wystąpienia bp. Mariana Florczyka, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, który nie mógł wziąć udziału w tym wydarzeniu. Biskup podkreślił, że publikacja pokazuje to, co pięknego dzieje się na stadionach, ale także ból i cierpienie, które może się tam dokonać. „W Polsce mamy kibiców z piękną postawą, ale też takich, którzy zatracili prawdziwe idee sportu” – uważa bp Florczyk. Jego zdaniem książka opowiada też o pojednaniu pomiędzy kibicami. „Ono musi mieć cechy religijne, czyli nieść za sobą wartości i etykę” – zaznaczył. I dodał, że książka ta jest ciekawą lekturą przed Euro 2012, która może zmobilizować do tego, by kibice pojednali się w świetle patriotyzmu lokalnego i narodowego.
W trakcie spotkania uczestnicy podpisali apel o utworzenie ogólnopolskiego dnia pojednania kibiców, który zostanie przekazany do Sejmu. Jego pomysłodawcy chcą, aby ten dzień przypadał 4 kwietnia, nawiązując do Mszy Świętej pojednania w intencji Jana Pawła II, która została odprawiona na stadionie Cracovii 4 kwietnia 2005 r.
Podczas prezentacji ks. Edward Pleń, krajowy duszpasterz sportowców apelował, aby każdy odpowiedział sobie na pytanie „co ja dam z siebie, aby Euro było świętem”. Dodał, że nie należy oceniać tylko kibiców, ale by postawa każdego z nas była odpowiedzialna. Z kolei ks. inf. Bronisław Fidelus wspominał Mszę pojednania kibiców na stadionie Cracovii, której wówczas przewodniczył. Podkreślał, że wtedy wystarczył jeden gest, aby nastąpiło pojednanie. „Jest to odpowiedzialność nas wszystkich” – dodał.
Natomiast Henryk Kasperczak, piłkarz i trener, mówił o tym, że widział wiele zjawisk agresji na stadionach. „Uważam, że należy przede wszystkim wychowywać to środowisko, brakuje spotkań, dialogu i inicjatyw w tych środowiskach” – podkreślił.
Książkę „Niepokój stadionów” wydało krakowskie wydawnictwo „Biały Kruk”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.