Drukuj Powrót do artykułu

Przedsiębiorcy z pielgrzymką w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

04 grudnia 2017 | 11:00 | Kraków / kana / bd Ⓒ Ⓟ

3 grudnia do krakowskiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przybyła XIV Pielgrzymka Przedsiębiorców i Pracodawców. Mszy świętej przewodniczył ks. bp Andrzej Siemieniewski, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej. Po Mszy św. pielgrzymi spotkali się w auli Jana Pawła II. Wręczono także wyróżnienia TALENT 2017.

W homilii biskup odniósł się do rozpoczynającego się roku liturgicznego i przypomniał zebranym, że szczególnym znakiem oczekiwania na narodzenie Bożego Syna jest wieniec adwentowy, a każda ze świec może przypominać o ważnych elementach tego oczekiwania. Tymi elementami, zdaniem hierarchy, są: nawrócenie, wiedza na temat ostatecznego powołania, jakim jest życie wieczne, ewangeliczna prawda o powierzonych nam zadaniach oraz świadomość bliskiego przyjścia Chrystusa.

Biskup podkreślił, że „praca też jest modlitwą, a kto pracuje, ma to czynić na chwałę Boga”.

Druga część tegorocznej pielgrzymki odbyła się w auli Jana Pawła II. Przesłanie do przedsiębiorców – za pomocą nagrania video – wystosował ks. Heinrich Wilmer SCJ, generał zgromadzenia Księży Sercanów. Wyraził on wdzięczność za zaangażowanie przedsiębiorców w tworzenie środowisk, które rozwój zawodowy łączą także z rozwojem duchowym oraz etycznym postępowaniem w biznesie.

W czasie spotkania konferencję pt. „Służyć Bogu czy mamonie? Czy światowy kryzys finansowy powróci?” wygłosił dr Janusz Szewczak. Podkreślił on, że ekonomia i biznes powinny promować m.in. wartości takie jak: partnerstwo, lojalność oraz etyczny sposób dochodzenia do celu. Jak mówił Szewczak, prowadzenie biznesu powinno być kwestią moralną i etyczną, a ekonomia musi być z nimi wspólna. Zdaniem prelegenta biznes powinien być prospołeczny oraz „powinien uwzględniać dobro wspólnoty narodowej oraz wspólnoty Kościoła”.

Następnie głos zabrał ks. dr Rafał Dudała, diecezjalny duszpasterz środowisk akademickich z Kielc. Wygłosił on wykład pt. „Biznes (nie)etyczny, czyli o katechizmie dla przedsiębiorców”. W wystąpieniu zaprezentował on katechizm dla przedsiębiorców pt. „Etyka i biznes”.

Ks. Dudała podkreślił, że katechizm jest książką, która zmusza do stawiania pytań na temat prowadzenia biznesu. – Przedsiębiorczość, która nie szuka, jest niebezpieczna i nierozwojowa, a w konsekwencji staje się nieludzka. Przedsiębiorczość, która zadowala się tym, co już jest, staje się zaprzeczeniem samej siebie. Przedsiębiorczość albo szuka – dalej, głębiej, więcej – albo ginie. Albo szuka, czyli pomnaża, albo niszczy i marnotrawi – mówił. Ponadto kapłan podkreślił, że dziś etyka w wielu przestrzeniach staje się niepotrzebna. – Dziś etyka pyta ciebie, przedsiębiorco, o twoje cele, racje, o ten najgłębszy sens, który wymyka się wszelkim kwantyfikatorom i wyznacznikom – dodał.

Czytaj także: Nowy program duszpasterski Kościoła w Polsce

Jak zaznaczył Dudała, możliwość poznania nauki społecznej Kościoła jest koniecznością, a każdy z zebranych jest zobowiązany do tworzenia tzw. „dobra wspólnego”. – Największym grzechem zaniedbania jest to, że wszyscy mówimy o dobru wspólnym, a nikt nie tłumaczy, co to właściwie jest – powiedział kapłan. Zaprezentowany przez niego katechizm ma stać się pomocą w osiągnięciu tego celu.

W czasie spotkania wręczono także wyróżnienia TALENT 2017. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się: Łukasz Bób, Małgorzata Dąbrowska, Beata Miąsko, Jerzy Mol, Ludmiła Muszyńska oraz ks. Rafał Ostrowski. Spotkanie uświetnił występ artysty młodego pokolenia, Łukasza Kostki.

Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” jest prowadzone przez zgromadzenie Księży Sercanów i nawiązuje do działalności założyciela o. Leona Dehona. Oferta – jak można przeczytać na stronie duszpasterstwa – skierowana jest do „osób odpowiedzialnych za kształt życia gospodarczego w Polsce”. W czasie spotkań formacyjnych duszpasterstwa omawiane są m.in. zagadnienia dotyczące etyki biznesu oraz katolickiej nauki społecznej.

Wersja do druku

Przeczytaj także

03 grudnia 2017 09:00

Abp Skworc dla KAI o nowym programie duszpasterskim

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.