Kraków: przyznano Nagrodę im. Sł. Bożego J. Ciesielskiego
19 stycznia 2018 | 13:50 | Kraków / led / bd Ⓒ Ⓟ
Lek. med. Czesław Sudewicz, specjalista chorób wewnętrznych i reumatologii z Białej Podlaskiej, aktywny obrońca życia poczętego, został tegorocznym laureatem Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego. Redakcja Tygodnika Rodzin Katolickich „Źródło” i fundacja „Źródło” przyznaje wyróżnienia osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się w działalności na rzecz umacniania rodzin. Nagrodę wręczono 19 stycznia na Politechnice Krakowskiej.
Ogłoszenie postanowienia Kapituły nastąpiło w sali senackiej Politechniki Krakowskiej, której absolwentem i pracownikiem był sługa Boży Jerzy Ciesielski.
Laureat otrzymał dyplom i ikonę Świętej Rodziny autorstwa rosyjskiego mnicha i artysty Andrieja Rublowa. Czesław Sudewicz powiedział, że nagroda im. Jerzego Ciesielskiego jest dla niego ważniejsza niż jakiekolwiek odznaczenia państwowe. – Jest tak dlatego, że to wyróżnienie dotyczy środowiska katolickiego, do którego należę, a wychowanie zawsze opierałem na wartościach chrześcijańskich – podkreślił prof. Czesław Sudewicz. Jego zdaniem Jerzy Ciesielski powinien stanowić wzór dla współczesnej rodziny. – Jego życie zawodowe i i rodzinne było zgodne z zasadami ewangelicznymi i to mnie bardzo fascynuje i daje siłę. Dla mnie ta nagroda jest też takim podsumowaniem życia – dodał.
Zdaniem abp. Marka Jędraszewski, Jerzy Ciesielski to dobry patron na obecne czasy, w których widoczny jest kryzys rodziny. – Jerzy Ciesielski pokazuje co to znaczy być zaangażowanym w życie naukowe, życie rodzinne i także w życie Kościoła. To wszystko u niego tworzyło piękną syntezę i tym bardziej kiedy tak wiele wartości dziś jest zachwianych, on pokazuje co można osiągnąć nawet w krótkim czasie swego życia, będąc zaangażowanym rzetelnie w świat autentycznych wartości – podkreślił metropolita krakowski.
Zdaniem prof. Janusza Kaweckiego o Jerzym Ciesielskim można powiedzieć, że jest przykładem chrześcijanina XXI w. – Odczuwamy to, że taki świadek jest dzisiaj potrzebny. Poprzez tę nagrodę chcemy ukazywać osoby, które są w obecnych czasach świadkami Chrystusa w budowaniu współczesnych rodzin – podkreślił profesor.
Lek. med. Czesław Sudewicz urodził się w 1946 roku w Olsztynie. Uzyskał dyplom lekarza na Akademii Medycznej w Lublinie. Całe swoje życie zawodowe związał z Białą Podlaską. Jest specjalistą chorób wewnętrznych i reumatologii. Kierował Zespołem Wojewódzkich Przychodni i Poradni Specjalistycznych. Obecnie, mimo że jest na emeryturze, pracuje w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. W stanie wojennym współorganizował Msze św. za ojczyznę oraz Dni Kultury Chrześcijańskiej.
W okresie stanu wojennego był wielokrotnie śledzony i przesłuchiwany przez Służbę Bezpieczeństwa. Jako działacz „Solidarności” podziemnej udzielał się w Duszpasterstwie Ludzi Pracy. Odznaczony został Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Jest członkiem honorowym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Rycerzem Zakonu Rycerskiego Bożego Grobu w Jerozolimie. Od początku działalności zawodowej jest aktywnym obrońcą życia poczętego.
Nagroda im. Jerzego Ciesielskiego przyznawana jest od 1997 roku przez redakcję i czytelników tygodnika „Źródło” co roku na początku stycznia, w rocznicę powstania pisma. Redakcja przyznaje wyróżnienie osobom, które swoim zaangażowaniem zawodowym, działalnością społeczną i osobistym świadectwem wyrażają szacunek dla wartości życia. Wśród laureatów nagrody są m. in. Wanda Półtawska, prof. Gabriel Turowski, Czesław Ryszka i Marek Jurek.
Jerzy Ciesielski, inżynier budownictwa i profesor Politechniki Krakowskiej, żył w latach 1929-1970. Działał aktywnie w krakowskim duszpasterstwie akademickim, gdzie zaprzyjaźnił się z Karolem Wojtyłą. Zginął wraz z dwójką swych dzieci w katastrofie statku na Nilu w Chartumie (Sudan), gdzie też pracował jako tzw. visiting professor. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1985 r. W styczniu 2014 r. papież Franciszek uznał heroiczność cnót sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.