Drukuj Powrót do artykułu

Rocznica proklamacji Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana

10.11.2017 , md / bd, Kraków, 17-19 listopada 2017 Ⓒ ℗

Sample Fot. Piotr Tumidajski

Codzienna Eucharystia, czuwania modlitewne, dyskusje panelowe i spotkania formacyjne składają się na program trzydniowych ogólnopolskich obchodów rocznicy proklamacji Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Odbędą się one w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w dniach 17-19 listopada.

Jak czytamy w komunikacie podpisanym przez delegata KEP ds. Ruchów Intronizacyjnych bp. Stanisława Jamrozka, w rocznicę proklamacji Aktu trzeba uświadomić sobie na nowo powagę i wielkość, a także treść złożonego ślubowania i wynikających z tego zobowiązań. Bp Jamrozek przypomniał, że celem ubiegłorocznej proklamacji aktu było „świadome potwierdzenie wyboru Jezusa za Króla i Pana, poddanie się Jego Prawu, woli i władzy oraz wywyższenie Go we wszelkich wymiarach życia: osobistego, rodzinnego, zawodowego i społecznego”.

„Chodzi o podjęcie dzieła intronizacji Jezusa, którego realizacja domaga się solidnej pracy nad sobą i pracy apostolskiej, aby królestwo Chrystusa urzeczywistniało się w nas i pośród nas” – wyjaśnia hierarcha.

Biskup zachęca do podjęcia od piątku 17 listopada nowenny, która przed rokiem poprzedziła proklamację Aktu. Tego samego dnia rozpoczną się ogólnopolskie obchody rocznicowe w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Program obchodów przewiduje codzienną Eucharystię, czuwania modlitewne, spotkanie formacyjne i dyskusję panelową. Zostaną one zainaugurowane Mszą św., której w piątkowy wieczór przewodniczyć będzie bp Damian Muskus OFM, delegat KEP ds. Wspólnot dla Intronizacji NSPJ.

W sobotę odbędzie się ogólnopolskie spotkanie czcicieli Chrystusa Króla pod hasłem „Dziś i jutro dzieła intronizacji”. Wezmą w nim udział polscy hierarchowie, m.in. bp Andrzej Czaja, bp Andrzej Siemieniewski, bp Stanisław Jamrozek i abp Andrzej Dzięga. Podczas sesji formacyjnej i programowej podejmowane będą tematy związane z afirmacją Chrystusa Króla w Eucharystii i Kościele, społecznymi aspektami królowania Chrystusa. Dyskusja panelowa przebiegać będzie pod hasłem „Obroną prawa Bożego a Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej.

Odnowienie Aktu zostanie dokonane w niedzielę 19 listopada w Bazylice Miłosierdzia Bożego. Poprzedzi je nabożeństwo do Ducha Świętego w Sanktuarium Św. Jana Pawła II i Droga Krzyżowa podczas przejścia do Bazyliki. Wszystko zwieńczy uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego.

Najważniejszym wydarzeniem obchodów rocznicy proklamacji Jubileuszowego Aktu będzie odnowienie go w świątyniach i kaplicach w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, która w tym roku przypada 26 listopada.

Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana został proklamowany w sanktuarium Krakowie-Łagiewnikach, z udziałem Episkopatu i Prezydenta RP Andrzeja Dudy 19 listopada 2016 r, na zakończenie obchodów Nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia w Polsce. Dzień później akt odmawiany był we wszystkich polskich kościołach podczas modlitwy przed Najświętszym Sakramentem.

Wersja do druku

Przeczytaj także

10 listopada 2017 16:22

„Sprawa Chrystusa” od 17 listopada w polskich kinach

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.