Kraków: Rok Wiary motywem tegorocznej aranżacji Grobu Pańskiego w krypcie oo. pijarów
29 marca 2013 | 21:21 | led Ⓒ Ⓟ
Motywem przewodnim tegorocznej aranżacji Grobu Pańskiego w krypcie kościoła oo. pijarów w Krakowie jest Rok Wiary. Na posadzce wysypano blisko dwie tony ziarna pszenicy, z którego wyłaniają się księgi: Pismo Święte, dokumenty Soboru Watykańskiego oraz Katechizm Kościoła Katolickiego. Wśród nich znajduje się monstrancja z hostią.
Historyczna Krypta u Pijarów jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez krakowian miejsc w okresie Wielkiego Tygodnia.
Autorem projektu jest artysta Łukasz Murzyn. „Motywem przewodnim tegorocznej aranżacji jest Rok Wiary. Chodziło o uzyskanie wrażenia biblioteki i spichlerza w jedynym. Pszeniczne ziarno symbolizuje Eucharystię, odnosi się też do wzrostu wiary i do paschy Chrystusa" – mówił artysta.
Według niego ziarno dopiero, kiedy trafia do ziemi, przynosi owoc. „Dopóki Chrystus jest w tabernakulum, a nie w ludzkich sercach, dopóki księgi są zamknięte na bibliotecznych półkach, a nie są czytane, zmartwychwstanie nie następuje” – podkreślił Łukasz Murzyn. Jego zdaniem jeżeli z tegorocznej aranżacji miałby płynąć jakiś apel to dotyczyłby on poznania Kościoła przez katolików, czytania Pisma św. i dokumentów Kościoła”.
Zdaniem ks. dr. Mieczysława Rolka, rektora Kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego w Krakowie aranżacja ma skłonić do głębokiego poznania treści wiary chrześcijańskiej.
Krypta będzie otwarta dla wiernych co najmniej 7 kwietnia, czyli niedzieli Miłosierdzia Bożego.
Historyczna Krypta u Pijarów jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez krakowian miejsc w okresie Wielkiego Tygodnia. W minionych latach w krypcie prezentowano m.in. temat wojny w Iraku czy Chrystusa w rozerwanym wagonie madryckiej kolejki, problemy szkolnej młodzieży. A także konsumpcjonizm, eutanazję i zbrodnię katyńską.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.