Drukuj Powrót do artykułu

Choinka pod Oknem Papieskim już rozświetlona

17 grudnia 2017 | 09:59 | Kraków / luk / bd Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Adam Bujak / Archidiecezja Krakowska

Już po raz jedenasty plac przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich rozświetliły choinkowe światełka. Uroczystemu zapaleniu lampek na 18-metrowym drzewku z Nadleśnictwa Nawojowa przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Wydarzenie rozpoczęła w bazylice oo. franciszkanów Msza św. dla dzieci, której przewodniczył metropolita krakowski. Kazanie do najmłodszych powiedział natomiast ks. Marcin Rozmus z Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, który tłumaczył dzieciom jak ważne jest spotkanie z Bogiem i drugim człowiekiem przy bożonarodzeniowej choince.

Rodziców z kolei uwrażliwiał na to, by mądrze wprowadzali dzieci w ten piękny czas świąt Bożego Narodzenia. “Trzeba przekazać dzieciom to światło, którym jest Jezus i pokazać im, że warto o nie walczyć, że warto dbać o nie w życiu, bo tylko to światło jest prawdziwą wartością. Światło, którym jest sam Jezus przychodzący do nas w Betlejem” – mówił.

Podczas kazania zapalono także lampion, którego powieszenie stało się sygnałem do zapalenia światełek na choince przy ul. Franciszkańskiej. Tej uroczystej chwili przewodniczył abp Marek Jędraszewski, a w tle zagrali hejnaliści z Lasów Państwowych. Ku zaskoczeniu wszystkich na fasadzie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich także zaprezentowano świąteczną iluminację.

Czytaj także: „Pusta Choinka” dotrze do Betlejem

Przybyłych cały czas rozgrzewała radosnymi świątecznymi utworami “Arka Noego”. Nie zawiódł także św. Mikołaj, który obecnym dzieciom rozdał prezenty. Ze słowem pasterskim zwrócił się do nich także arcybiskup Jędraszewski, który przedstawił krótko historię drzewek bożonarodzeniowych w Rzymie, jak i w Krakowie.

Metropolita przypomniał też, że wiecznie zielona choinka to symbol życia i złożył przybyłym świąteczne życzenia. “Dzielmy się miłością, dzielmy się radością między sobą. Dawajmy siebie innym. To najpiękniejszy dar, jakim możemy obdarować siebie nawzajem, a w ten sposób podziękować Bogu za to, że z miłości do nas zesłał na ten świat swojego Syna. Życzę wam wszystkim cudownego przygotowania się do tych bliskich nam już świąt” – powiedział do zebranych przed sceną.

Z wydarzenia cieszyli się zarówno krakowianie, jak i przyjezdni. “To bardzo dobry pomysł, aby zjednoczyć ludzi przy pięknie rozświetlonej choince i świątecznym śpiewie. Jak widać to niezwykle rodzinne wydarzenie. Myślę, że bardzo mocno przypomina co w tym zabieganiu świątecznym jest ważne, a co nie” – powiedziała pani Katarzyna, która na wydarzenie przyjechała z Tarnowa.

Organizatorem jedenastego spotkania „Choinka pod Oknem Papieskim” były: Archidiecezja Krakowska, agencja TBC Project oraz Lasy Państwowe. Obecność Drzewka Bożonarodzeniowego pod Domem Arcybiskupów w Krakowie nawiązuje do tradycji drzewek świątecznych stawianych papieżowi Janowi Pawłowi II na placu św. Piotra w Rzymie od 1982 r.

Wersja do druku

Przeczytaj także

17 grudnia 2017 08:39

Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny wotum wdzięczności za obecność Boga w historii Polski

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.