Kraków: rozdano aż 22,5 tysiąca skarbonek „Jałmużny Wielkopostnej”
06 marca 2014 | 15:57 | ah Ⓒ Ⓟ
Ponad 22 tysiące skarbonek z logo Caritas trafiło do dzieci z archidiecezji krakowskiej w ramach akcji „Jałmużny Wielkopostnej”. W tym roku towarzyszy jej hasło „Wiara i miłosierdzie”.
Akcja skierowana jest głównie do dzieci i młodzieży, ale nieraz włączają się w nią całe rodziny. Ma charakter wychowawczy: uczy miłości bliźniego, która kosztuje. Rezygnując z drobnych przyjemności, takich jak słodycze czy różne formy rozrywki, można zaoszczędzić drobne lub większe kwoty i przeznaczyć je na konkretny cel: pomóc tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej – wyjaśnia Agnieszka Homan z Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Celem akcji jest nie tylko zebranie środków na pomoc, ale przede wszystkim wychowanie dzieci i młodzieży w duchu miłosierdzia i wrażliwości na potrzeby innych osób.
W szkołach – bo akcję często organizują katecheci – i w parafiach archidiecezji krakowskiej do dzieci trafiło ponad 22 tysiące skarbonek. W domach do małych tekturowych skarbonek, przez okres Wielkiego Postu można będzie wrzucać pieniądze zaoszczędzone dzięki osobistym wyrzeczeniom.
Zebrane w ten sposób środki pozostaną zasadniczo w parafiach na cel wybrany przez organizatorów akcji. Natomiast jedna złotówka z każdej skarbonki trafi do diecezjalnej Caritas. Te środki zostaną przeznaczone na pomoc w leczeniu dzieci i osób starszych.
Akcja wpisuje się w tradycję chrześcijańską, łączącą post z modlitwą i jałmużną. W tegorocznym orędziu na Wielki Post papież Franciszek napisał: „Wielki Post to czas ogołocenia: dobrze nam zrobi, jeśli się zastanowimy, czego możemy się pozbawić, aby pomóc innym i wzbogacić ich naszym ubóstwem”. Ważny jest też ekumeniczny wymiar akcji. Od kilku lat uczestniczą w niej organizacje charytatywne Kościołów Ewangelickiego i Prawosławnego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.