Kraków: rozdarta zasłona, całun z ciałem Jezusa i chrzcielnica elementami Grobu Pańskiego u Pijarów
03 kwietnia 2015 | 12:47 | led Ⓒ Ⓟ
Motywem przewodnim tegorocznej aranżacji Grobu Pańskiego w krypcie kościoła oo. Pijarów w Krakowie jest rozdarta zasłona, symbolizująca przejście ze Starego do Nowego Testamentu i zawieszona nad zbiornikiem wodnym, który symbolizuje chrzest. Konkurs na Grób Pański odbywa się od pięciu lat. W tym roku zgłoszono do niego 10 prac.
Autorami projektu są absolwenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie Joanna Woźniak i Norbert Tomczak. „Celem aranżacji Grobu Pańskiego jest podkreślenie przesłania Ewangelii, która niesie nadzieję na zbawienie, pokonanie śmierci i zwycięstwo życia” – podkreślają autorzy.
Motywem przewodnim tegorocznej aranżacji Grobu Pańskiego w krypcie kościoła oo. Pijarów w Krakowie jest zawieszona, rozdarta zasłona. U góry nad całą kompozycją umieszczona została monstrancja z Najświętszym Sakramentem, a pod nim zawieszono biały całun uformowany w taki sposób, jakby skrywał ciało Jezusa. Poniżej na dole znajduje się ośmioboczny zbiornik z wodą z lustrzanym dnem, w którym odbija się białe płótno.
Ważnym elementem aranżacji jest także światło, które najmocniej oświeca Najświętszy Sakrament, a dzięki odbiciu wody promienie są rozpraszane co stwarza wyjątkowy klimat zadumy i modlitwy.
Ks. dr Mieczysław Rolka, rektor kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego w Krakowie, zwrócił uwagę na to, że konkurs jest organizowany dlatego, ponieważ grób u Pijarów jest od wielu lat licznie odwiedzany przez wiernych w czasie Wielkiego Tygodnia, a przygotowanie aranżacji przez zdolnych młodych ludzi daje pewność wysokiego poziomu artystycznego kompozycji. „Aranżacja ma skłonić do głębokiego poznania treści wiary chrześcijańskiej” – podkreślił rektor.
Krypta będzie otwarta dla wiernych co najmniej do Wielkanocnego Poniedziałku.
Historyczna Krypta u Pijarów jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez krakowian miejsc w okresie Wielkiego Tygodnia. W minionych latach w krypcie prezentowano m.in. temat wojny w Iraku czy Chrystusa w rozerwanym wagonie madryckiej kolejki, problemy szkolnej młodzieży. A także konsumpcjonizm, eutanazję i zbrodnię katyńską.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.