Kraków: rozpoczęły się zapisy na 28. Pielgrzymkę Dominikańską na Jasną Górę
10 lipca 2019 | 11:14 | md | Kraków Ⓒ Ⓟ
Pod hasłem „Wytrwajcie w miłości mojej!” 3 sierpnia wyruszy z bazyliki św. Trójcy w Krakowie piesza pielgrzymka dominikańska na Jasną Górę. Do udziału w pielgrzymce można się zgłaszać wyłącznie drogą internetową.
W tym roku hasłem pielgrzymki są słowa Chrystusa: „Wytrwajcie w miłości mojej!”. – Wezwanie Pana daje nam nadzieję, że trwała i wierna miłość jest możliwa i że możliwe jest, niekiedy na przekór wszystkiemu, trwanie w miłości. Chrystus nie wzywałby nas przecież do czegoś, co nieosiągalne – przekonują organizatorzy. Jak podkreślają, wytrwanie w miłości Bożej nadaje trwałość również wszystkim ludzkim miłościom. – Spragnieni miłości wyruszamy w drogę, by przekonać się, że Pan nas ukochał i by naszą miłość rozdawać braciom i siostrom – deklarują.
Na dominikański szlak wyruszają różne grupy. Wśród nich Dziewiętnastka, czyli grupa młodzieży szkół średnich. Idzie na czele pielgrzymki, mogą w niej uczestniczyć osoby w wieku 15-20 lat. Starsi, zwłaszcza maturzyści i studenci, mogą zapisać się do jednej z dwóch grup Duszpasterstwa Akademickiego „Beczka”. Na Jasną Górę idzie również Grupa Janki.
Pokutnego charakteru wędrówki pielgrzymkowej można doświadczyć w grupie Pokuta. Podczas drogi zachowywane jest całkowite milczenie, a ciszę przerywają jedynie tradycyjne modlitwy Kościoła oraz konferencje. Podczas drogi uczestnicy mają czas na osobistą modlitwę oraz medytację Słowa Bożego.
Pokutny charakter grupy wyraża się również w rezygnacji ze spania na kwaterach. Uczestnicy korzystają przede wszystkim z noclegów pod namiotami. Z Pokutą mogą pójść wszyscy w wieku 18-40 lat. Spragnieni ciszy mogą dołączyć do grupy o nazwie Cisza. Idzie ona na końcu pielgrzymki. W drodze są nabożeństwa, pieśni, konferencje, a także odcinki w ciszy z konkretnym tematem do przemyślenia i przemodlenia. W drodze można się spowiadać, ale nie można rozmawiać. Z dominikanami na Jasną Górę idzie również grupa dorosłych oraz dwie grupy rodzinne.
Charakter odcinków jest odmienny w zależności od grupy, w której się pielgrzymuje. Dlatego też Janki mają modlitwy uwielbienia, a Cisze i Pokuta zwykle maszerują w milczeniu. Oprócz tego, we wszystkich grupach, choć z różną częstotliwością, o śpiew dbają schole. Częstą praktyką jest modlitwa różańcowa, Godzinki oraz brewiarz. Pielgrzymka jest formą rekolekcji, więc każdego dnia głoszona jest konferencja.
Zapisy na pielgrzymkę dominikańską odbywają się wyłącznie za pomocą formularza na stronie internetowej: pielgrzymka.dominikanie.pl. Po wypełnieniu formularza rejestracyjnego, miejsce zostaje zarezerwowane na 4 godziny. Należy w tym czasie opłacić rejestrację – jest to możliwe jedynie poprzez system płatności elektronicznych. Dopiero zaksięgowanie wpłaty jest równoznaczne z poprawnym ukończeniem procesu zapisu.
Dominikańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła po raz pierwszy w 1993 roku. Wcześniej jako słynna grupa Dziewiątka, organizowana przez Duszpasterstwo Akademickie „Beczka”, była częścią Pielgrzymki Krakowskiej. Dziewiątka przyciągała tak wielką liczbę pielgrzymów z całej Polski, że konieczne stało się utworzenie osobnej pielgrzymki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.