Kraków: Sesja naukowa na cześć bł. Jakuba Strzemię – zapowiedź
24 lutego 2010 | 18:22 | jms Ⓒ Ⓟ
W tym roku mija setna rocznica ogłoszenia bł. Jakuba Strzemię, obok św. Antoniego z Padwy współpatrona krakowskiej prowincji franciszkanów. Z tej okazji zakonnicy zapraszają do udziału w sesji naukowej poświęconej misjonarzowi Rusi Czerwonej sprzed sześciuset lat.
Sesja zatytułowana „Z mroków czasów, czyli rzecz o bł. Jakubie Strzemię, Patronie naszym i Stróżu” odbędzie się 16 marca przy Franciszkańskiej 4 w Krakowie (WSD Franciszkanów, aula bł. Jakuba Strzemię). Początek o godz. 9.00. Spotkanie zwieńczy Msza św. koncelebrowana w bazylice św. Franciszka o godz. 16.30.
W programie przewidziane są wystąpienia: o dra Adama Mączki, nt. franciszkanów polskich w XIV i XV w.;
o. dra Zdzisława Gogoli nt. bł. Jakuba Strzemię – franciszkanina, misjonarza, arcybiskupa, błogosławionego.
Ks. mgr lic. Stanisław Burdy omówi kult bł. Jakuba w XX w., mgr Jerzy Petrus będzie mówił o jego relikwiarzu, dr Franciszek Solarz o jego postaci w zbiorach skarbca krakowskich franciszkanów, zaś o. prof. Wiesław Bar poświęci swoje wystąpienie możliwości jego kanonizacji w świetle prawa kanonizacyjnego.
Bł. Jakub Strzemię, franciszkanin, arcybiskup i organizator życia religijnego na Rusi, współpatron krakowskiej prowincji franciszkanów, urodził się ok. roku 1340 w Małopolsce. Pochodził z rodu szlacheckiego herbu Strzemię. Pisał o nim m.in. Jan Długosz w „Rocznikach”. Do Zakonu Franciszkanów wstąpił pociągnięty ideałami św. Franciszka z Asyżu. Miał bardzo bliskie związki z rodziną Tarnowskich, a zwłaszcza z Janem – wojewodą sandomierskim i starostą Rusi. Dlatego sakrę biskupią przyjął w Tarnowie, w obecnej katedrze.
Jako zakonnik ewangelizował Ruś Halicką, zwaną Czerwoną, a także Wołyń, Podole, Wołoszczyznę. Był przełożonym klasztoru we Lwowie. Pod koniec XIV w. – na wniosek pary królewskiej Jadwigi i Jagiełły – papież mianował go arcybiskupem halickim, choć mieszkał w klasztorze we Lwowie.
W bulli nominacyjnej papież Bonifacy IX wymienia przymioty i zalety Jakuba: gorliwość apostolska, wysokie wykształcenie, czystość życia, szlachetność obyczajów, przezorność i wytrwałość w sądzie i zarządzie sprawami duchowymi, jak i świeckimi. Miał wielką cześć do Najświętszego Sakramentu i Najświętszej Maryi Panny oraz świętych franciszkańskich. Katechizował dzieci. Otaczał opieką chorych i ubogich. Wspierał instytucje charytatywne – dobroczynne. Zmarł 20 października 1409 r.
Pogrzeb odbył się w kościele franciszkanów pw. Świętego Krzyża we Lwowie i tam został pochowany. W XVIII w. ciało przeniesiono do katedry. Beatyfikowany 11 września 1790 r. Od stu lat, od 16 marca 1910 r. jest patronem krakowskiej prowincji franciszkanów.
Więcej na specjalnej stronie poświęconej Błogosławionemu: www.jakubstrzemie.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.