Kraków: studenci wspierają misje na Madagaskarze
06 listopada 2016 | 09:48 | luk Ⓒ Ⓟ
Uroczysta gala kończąca III edycję Projektu M3, czyli inicjatywy wsparcia przez studentów misji na Madagaskarze odbyła się w sobotni wieczór w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie. W czasie wydarzenia przedstawiono również działania młodych w Afryce i na Ukrainie.
Wolontariusze, którzy uczestniczyli w Projekcie M3 (Młodzi-Misje-Madagaskar) opowiadali o swoich doświadczeniach pracy na Madagaskarze. Ich zaangażowanie dotyczyło dwóch zadań – edukacyjnego, polegającego na prowadzeniu półkolonii dla najuboższych dzieci z wiosek oraz medycznego, w ramach którego wspomagali siostry szarytki w prowadzonej przez nie przychodni.
"To, co bardzo cieszy to fakt, że udało nam się stworzyć punkt edukacyjny w zakresie położnictwa i opieki nad noworodkiem, a także miejsce rehabilitacji" – mówiła Ania Ćwik, która na Czerwoną Wyspę pojechała po raz pierwszy. Jak zgodnie przyznawali wolontariusze, przebywając tam nie tylko dają, ale również otrzymują – miłość i wdzięczność od rdzennych mieszkańców Madagaskaru.
Misja w Fort-Dauphin na południu wyspy będzie obchodzić w tym roku 50 lat swojego istnienia. "To wiele lat i można by przypuszczać, że 'będzie zmęczona życiem’ – nie da się ukryć, że to niezwykłe jak wiele zapału i świeżości wniosły te 3-miesięczne wyjazdy młodych, organizowane od trzech lat" – opisał ks. Antoni Miciak CM, dyrektor Sekretariatu Misyjnego Zgromadzenia Księży Misjonarzy.
Uczestniczący w gali mogli jednak nie tylko słuchać o Madagaskarze. Przygotowano specjalne stoisko, na którym chętni mogli zakupić wyjątkowe pamiątki – maski, kapelusze, zabawki, czy koszyki – pozyskane środki przekazane zostaną na cele prowadzonych misji.
Oprócz opisu działań na Czerwonej Wyspie, przedstawiono również Projekt B3, w ramach którego młodzi posługują w Biro w Beninie w Afryce Zachodniej oraz najnowszy kierunek misji studentów – Ukrainę, gdzie wolontariusze pomagają w domu dziecka w Fastowie oraz wspierają osoby bezdomne w Odessie.
"W Fastowie panuje trudna sytuacja patologii społecznych i rodzinnych, dlatego na pewno jest to duże wyzwanie. Jednak kiedy jest się z tymi dziećmi widać, że dając im swój czas i umiejętności, otwiera się je na pozytywne doświadczenie świata. Pokazuje się im, że są ludzie, dla których nie są obojętni" – podkreśliła Magda Adamczyk, która wspomagała w tym roku dom dziecka.
Jak przyznała pomysłodawczyni Projektu M3, Olga Figiel, dotychczasowe doświadczenia ukazują, że zaangażowanie młodych w misje jest niezwykle potrzebne. "Ufamy, że miejsce po miejscu, życie za życiem będziemy mogli ten świat zmieniać, bo o to tak naprawdę chodzi w naszej pracy" – wyraziła nadzieję.
Na gali zapowiedziano, że wszystkie przedstawiane projekty połączy niebawem Stowarzyszenie MISEVI Polska, które założyli młodzi misjonarze, a które czeka na rejestrację.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.