Dialogi z Arcybiskupem – tematy i terminy spotkań
17 stycznia 2020 | 11:24 | dg / hsz | Kraków Ⓒ Ⓟ
Kultura tymczasowości; jaką postawę przyjąć wobec ataków na Kościół; czym jest rewolucja czułości papieża Franciszka albo jak walczyć z tęczową zarazą – to niektóre z tematów, którym poświęcone będą tegoroczne Dialogi z Arcybiskupem. Cykl spotkań z metropolitą krakowskim cieszy się dużym zainteresowaniem.
Tematy tegorocznych Dialogów z Arcybiskupem:
26 marca, godz. 20.15. Kolegiata św. Anny, ul. Św. Anny 11
„Kultura tymczasowości. Jak powstrzymać narastającą trudność?”
23 kwietnia, godz. 20.15. Kościół św. Marka, ul. Św. Marka
„Między wywracaniem stołów w świątyni a milczeniem przed Herodem. Zdecydowana reakcja czy ciche znoszenie? Która postawa jest potrzebna podczas ataków na Kościół i jego wartości?”
21 maja, godz. 20.15. Kolegiata św. Anny, ul. Św. Anny 11
„O rewolucji czułości głoszonej przez ojca świętego. O co chodzi?”
15 października, godz. 20.15. Bazylika oo. Jezuitów, Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Kopernika 26
„Tęczowa zaraza – jak z nią walczyć? Rzecz o LGBT”
19 listopada, godz. 20.15. Kolegiata św. Anny, ul. Św. Anny 11
„Czy Kościół naszych czasów jest w poważnym kryzysie czy pod obstrzałem?”
10 grudnia, godz. 20.15. Kościół oo. Redemptorystów, MB Nieustającej Pomocy, ul. Zamoyskiego 56
„Czy do Boga można mieć żal? Czy na Boga można się wkurzyć?”
Comiesięczne tematyczne spotkania z abp. Markiem Jędraszewskim organizowane są przez krakowskie duszpasterstwa akademickie, jednak – jak wyjaśnia w rozmowie z KAI Joanna Dąbrowska, arcyliderka Centralnego Duszpasterstwa Akademickiego przy kolegiacie św. Anny – nie ma międzyduszpasterskiego organu odpowiedzialnego za to wydarzenie. Inicjatywa przygotowywana jest przez osoby z kurii metropolitalnej, przy udziale ks. Dariusza Talika, archidiecezjalnego duszpasterza akademickiego. Podczas wydarzenia abp. Marek Jędraszewski wygłasza konferencję, następnie odpowiada na pytania wybrane z nadesłanych do organizatorów. Miejscem spotkań są świątynie, przy których działają duszpasterstwa akademickie.
– Kościoły, przy których znajdują się wspomniane duszpasterstwa, są raczej naturalnym miejscem na tego typu spotkania. O planowanym wydarzeniu przy Bazylice NSPJ, które ma się odbyć 15 października 2020 zostaliśmy poinformowani wcześniej, zanim zostały przydzielone tematy „Dialogów”. Odbywało się to drogą zwyczajnej komunikacji między duszpasterzami akademickimi. Wcześniejsze ustalenie terminu planowanych spotkań w danym kościele z racji logistycznych wydaje się konieczne, by uniknąć ewentualnych kolizji wydarzeń – tłumaczy o. Andrzej Migacz SJ, rektor bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie.
W świątyni jezuitów prowadzących duszpasterstwo akademickie WAJ, 15 października abp. Jędraszewski wystąpi z tematem „Tęczowa zaraza. Jak z nią walczyć? Rzecz o LGBT”. Spotkanie już wzbudziło kontrowersje i jest komentowane również w mediach świeckich.
– Nie widzę żadnej potrzeby, by Ordynariusz miejsca, chcąc spotkać się z wiernymi swojej diecezji w kościołach mu podległych, miał konsultować temat, na jaki chce się wypowiedzieć. Domniemywam, że taka sama procedura została zastosowana przy doborze wszystkich pozostałych miejsc na „Dialogi” i to nie tylko w tym roku, ale i w latach ubiegłych. Ordynariusz jest u siebie, a my, jako jezuici, stanowimy część Kościoła krakowskiego. Ponadto Metropolita ma nie tylko prawo, ale jest zobowiązany zabierać głos w sprawach, które są ważne dla Kościoła. Temu mają służyć „Dialogi”, które w zamyśle są katechezami. Jeśli podany temat budzi wiele emocji to znak, że dotyczy spraw ważnych, delikatnych, dla wielu także kontrowersyjnych i dlatego powinien być podejmowany (a nie przemilczany) z delikatnością i szacunkiem, a równocześnie w sposób zrozumiały dla wiernych – skomentował o. Migacz SJ.
Więcej informacji o inicjatywie oraz nagrania spotkań znaleźć można na stronie dialogi.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.