Drukuj Powrót do artykułu

Kraków: trwają Dni Samarytańskie u bonifratrów

10.06.2018 , luk, Kraków Ⓒ ℗

Przez cały weekend w Krakowie odbywają się Dni Samarytańskie. W sobotę chętni mogli w Szpitalu Zakonu Bonifratrów skorzystać z porad medycznych bez skierowań, a w przyklasztornych ogrodach miło spędzić czas z rodziną.

Od sobotniego poranka na zainteresowanych czekali specjaliści z zakresu m.in. chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, psychologii, psychiatrii czy rehabilitacji. Organizatorzy chcieli dać przybywającym możliwość wykonania badań i konsultacji, które na co dzień są trudno dostępne.

Wszystko odbywało się bez konieczności okazywania odpowiednich skierowań. Jak podkreślił Stanisław Szymanik, kierownik oddziału diagnostyczno-leczniczego bonifraterskiego szpitala, takie podejście do pacjenta jest praktyczną realizacją słów św. Jana Bożego „Czyńmy dobro”, które stanowią też misję placówki.

– To weekend, kiedy wykonujemy darmowe konsultacje i badania diagnostyczne, wychodząc naprzeciw tym grupom schorzeń, w których specjalizuje się szpital. Chcemy, by nie była to izolowana konsultacja, z której nic nie wynika i tak jest rzeczywiście, bo większość osób, które do nas trafiają podczas Dni Samarytańskich, decyduje się na dalsze leczenie, które podejmujemy – powiedział.

Osoby na szpitalnych korytarzach przyznawały, że taka dostępność specjalistów jest bardzo potrzebna. – Na pewno przyspiesza to czas uzyskania odpowiedniego leczenia i usuwa konieczność stania w kolejkach, co jest bardzo
uciążliwe zwłaszcza dla starszych – oceniła pani Karolina, która do szpitala przywiozła babcię Emilię.

Oprócz porad specjalistycznych cały czas można było zmierzyć poziom cukru we krwi, ciśnienie, a także wziąć udział w zajęciach edukacyjnych z ziołolecznictwa czy higieny mycia rąk. Jednak wydarzenie nie składało się jedynie z części prozdrowotnej. Po południu w ogrodach bonifraterskich na wszystkich czekało wiele atrakcji.

W ramach pikniku rodzinnego dzieciom malowano twarze oraz przeprowadzano zabawy, aktywizujące je fizycznie. Z kolei na scenie można było obejrzeć pokazy judo oraz wysłuchać koncertu „Jakubowych Muszelek” oraz Michała Ziomka – laureata Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.

Weekendowe wydarzenie zwieńczy uroczysta niedzielna Msza św. o godz. 18:30 w kościele bonifratrów (ul. Krakowska 48). Tuż po niej w świątyni rozpocznie się wyjątkowy koncert Macieja Miecznikowskiego, który wykona dla przybyłych oratoria Zbigniewa Książka i Piotra Rubika oraz pieśni patriotyczne w związku z rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dni Samarytańskie organizuje Szpital Zakonu Bonifratrów i Stowarzyszenie Przyjaciół Szpitala Zakonu Bonifratrów.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.