Drukuj Powrót do artykułu

Tydzień Edukacji Globalnej

13.11.2017 , Kraków / led / mz, Kraków, 12-11-2017 Ⓒ ℗

Sample Graf. teg.edu.pl

Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi światu” zachęca nauczycieli, dzieci i młodzież do włączenia się w obchody Tygodnia Edukacji Globalnej, który potrwa od 18 do 26 listopada. Z tej okazji w Parku Edukacji Globalnej – Wioski Świata w Krakowie odbędą się warsztaty, podczas których młodzi ludzie będą mogli dowiedzieć się jak rozwiązywać konflikty i jak ważnym wyzwaniem jest zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa na świecie. Uczestnicy dowiedzą się także, kim są wolontariusze oraz jak stać się jednym z nich.

Tegoroczny Tydzień Edukacji Globalnej obchodzony będzie po raz 19. pod hasłem „Cele Zrównoważonego Rozwoju. Przyszłość świata zależy od nas!”. Wydarzenie jest okazją dla szkół i nauczycieli do rozszerzenia treści edukacji globalnej zawartych w podstawie programowej. Z tej okazji Wioski Świata – Park Edukacji Globalnej zaprasza nauczycieli i uczniów szkół podstawowych do udziału w warsztatach edukacyjnych.

– Tematyka przygotowanych przez nas warsztatów odpowiada aktualnym wyzwaniom globalnym. W trakcie warsztatów zachęcimy uczestników również do wspólnego stawiania pierwszych kroków w świecie wolontariatu i zaprosimy ich do zaangażowania się na rzecz potrzebujących– mówi KAI Marta Węgrzyn, koordynatorka warsztatów.

W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej w Wioskach Świata zaplanowano warsztat pt. „Co zrobić, gdy natrafiamy na konflikt?” Podczas nich uczniowie dowiedzą się jak ważnym wyzwaniem jest zapewnienie pokoju na świecie. W trakcie spotkania „Po co komu szkoła?”, młodzi ludzie dowiedzą w jakich warunkach uczą się dzieci w krajach rozwijających się, co jest przyczyną braku dostępu do edukacji oraz jakie są tego konsekwencje. Uczniowie będą mieli szansę poznać, m.in. czym jest wolontariat i w jaki sposób można się w niego zaangażować.

Czytaj także: W Krakowie rozpoczęły się obchody Światowego Dnia Ubogich

Podczas spotkania „Człowiek w niebezpieczeństwie. Jak mu pomóc?”, dzieci dowiedzą się jak powstają żywioły i w jaki sposób można się przed nimi chronić. Wyruszą też w cztery strony świata, aby dowiedzieć się czym jest kultura i na czym polega różnorodność kulturowa. Poznają historię, tradycję i życie codzienne mieszkańców różnych części globu.

Zgłoszenia na warsztaty należy dokonywać telefonicznie pod numerem: 12 269 23 33 lub mailowo wioskiswiata@swm.pl. Koszt udziału w warsztacie to 10 zł od uczestnika. Pieniądze przeznaczone będą na przeprowadzenie remontu w domu dziecka w Boliwii.

Park Edukacji Globalnej działa na terenie Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego (SWM). Miejsce to zostało przygotowywane z myślą o dzieciach i młodzieży, którzy korzystają w nim, m.in. z warsztatów edukacyjnych na temat misji, prowadzonych przez wyszkolonych wolontariuszy. W parku znajdują się, m.in. mapa świata, zrekonstruowane wioski afrykańskie wraz z autentycznym przedmiotami codziennego użytku. Celem tego przedsięwzięcia jest przekazywanie wiedzy i podnoszenie świadomości na temat różnorodności kulturowej i problemów globalnych.

Celem SWM jest niesienie pomocy najuboższym z krajów misyjnych. Od 1997 r. ponad 400 wolontariuszy wzięło udział w realizacji kilkuset projektów zagranicznych. Dotychczasową działalnością SWM objął blisko 40 państw na niemal wszystkich kontynentach. Działalność ośrodka w kraju obejmuje głównie edukację dzieci i młodzieży, kształtowanie aktywnych postaw społecznych oraz szerzenie idei wolontariatu.

Wersja do druku

Przeczytaj także

12 listopada 2017 10:25

Bezdomni pielgrzymowali na Jasną Górę

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.