Drukuj Powrót do artykułu

Kraków wspomni św. Jana Pawła II

16 maja 2018 | 08:05 | md | Kraków Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Adam Bujak / archidiecezja krakowska

Msze św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II, radosny pochód młodzieży oraz koncert w Wadowicach – w ten sposób archidiecezja krakowska uczci 98. urodziny Karola Wojtyły. Obchody zostały zaplanowane jako inauguracja świętowania 40-lecia pontyfikatu papieża z Polski.

Rano kard. Stanisław Dziwisz odprawi Mszę św. w Kaplicy Kapłańskiej w Sanktuarium św. Jana Pawła II. O 17.00 w papieskim sanktuarium Mszy św. będzie przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Będzie to zarazem inauguracja obchodów 40-lecia pontyfikatu Jana Pawła II.

Po Eucharystii zostaną wręczone nagrody dla laureatów IV Międzynarodowego Konkursu Literackiego pt. „Św. Jan Paweł II Apostoł Miłosierdzia – Patron Rodziny”, wyłonionych przez jury pod przewodnictwem Ernesta Brylla.

Urodziny swojego Patrona świętować też będą młodzi z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. W piątkowy wieczór wyruszą o 19.50 spod bazyliki Św. Floriana, by z radością i pieśnią na ustach uczcić tę rocznicę. Nie zabraknie żółtych chust, balonów i uśmiechów. Radosny pochód młodych przejdzie przez Plac Matejki, ul. Floriańską, Rynek Główny, aż po ul. Grodzką i Okno Papieskie na Franciszkańskiej 3.

W ramach Nocy Muzeów, która przypada w noc z 18 na 19 maja, Muzeum Archidiecezjalne im. Karola Wojtyły w Krakowie przygotowało specjalny pokaz z okazji urodzin swojego patrona. Zwiedzający będą mogli zobaczyć Dary Papieskie – nową aranżację rozbudowanej wystawy w apartamentach arcybiskupich Kamienicy Dziekańskiej w Krakowie.

W rodzinnym mieście Karola Wojtyły 18 maja odbędzie się koncert zorganizowany przez Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, Na wadowickim rynku zabrzmi oratorium „Tu es Petrus”. Wystąpi Piotr Rubik ze znakomitymi solistami, m.in. Zofią Nowakowską, Michałem Gaszem i Grzegorzem Wilkiem, Wrocławskim Chórem Akademickim i Orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej. Koncert odbędzie się pod tytułem „Jan Paweł II – Skała z Wadowic”.

Ponadto z okazji rocznicy urodzin Jana Pawła II odbędzie się w Wadowicach ogólnopolska konferencja naukowa „Karol Wojtyła – biskup, duszpasterz, profesor”, zorganizowana przez Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach oraz Instytut Jana Pawła II Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Obrady odbywać się będą 22 maja w Sali Teatralnej Muzeum przy Pl. Jana Pawła II 1 w Wadowicach.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.