Drukuj Powrót do artykułu

Kraków: wyruszyła XXVII piesza pielgrzymka dominikańska na Jasną Górę

03 sierpnia 2018 | 12:13 | led | Kraków Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. ks. Paweł Kłys

Pod hasłem „Otrzymaliście ducha przybrania za synów” 3 sierpnia wyruszyła z bazyliki św. Trójcy w Krakowie XXVII piesza pielgrzymka dominikańska na Jasną Górę. Uczestniczy w niej około 1500 osób. Na Jasną Górę pątnicy dotrą 9 sierpnia.

Hasłem tegorocznej pielgrzymki dominikańskiej są słowa z Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian: „Otrzymaliście ducha przybrania za synów”. – Największym darem, jaki możemy otrzymać od Boga nie są dobra materialne, ani intelektualne, ani nawet dary duchowe, ale jest nim usynowienie. Nosimy w sobie obraz Bożego Syna, jesteśmy do Niego podobni – wyjaśniał o. Piotr Ciuba, przeor krakowskiego klasztoru. Jak dodał, w trakcie pielgrzymowania uczestnicy będą odkrywać działającego w nich Ducha Świętego, ducha przybrania za synów, który pomaga być coraz bardziej podobnymi do Chrystusa.

Według Julii Zielińskiej, która po raz trzeci uczestniczy w pielgrzymce dominikańskiej, najważniejszymi punktami odniesienia na drodze pielgrzymowania nie są miejsca i samo pielgrzymowanie, ale osoby – inni ludzie, których spotyka się na drodze. – Większość z nas, młodych ludzi, pielgrzymuje z określonymi intencjami i w sprawach dla nas ważnych. Uważam, że jednak czas pielgrzymki to również czas otwarcia na te intencje, które właśnie Bóg chce, aby zostały przez nas usłyszane i zaniesione na Jasną Górę. Często dzieje się tak, że te intencje przekazuje nam poprzez spotkania z gospodarzami, czy podczas rozmów z innymi pielgrzymami – podkreśliła.

Na dominikański szlak wyrusza co roku wiele grup. Wśród nich jest słynna Dziewiętnastka, czyli grupa młodzieży szkół średnich. Maturzyści i studenci pielgrzymują w grupach Duszpasterstwa Akademickiego „Beczka”. Na Jasną Górę idzie również grupa Janki. Osoby, które chcą doświadczyć pokutnego charakteru wędrówki idą w grupie Pokuta, a podczas drogi zachowywane jest całkowite milczenie. Ciszę przerywają jedynie modlitwy oraz konferencje.

Nowością tegorocznej pielgrzymki jest zmiana nazwy grupy Cisza 1 na Dorośli. „Powstała ona dla pełnoletnich, ciągle w drodze – tych którzy w Kościele działają od zawsze, jak i dla tych, którzy są od wczoraj”. W tym roku także, po raz pierwszy, w pielgrzymce idzie druga grupa rodzinna, która zrodziła się z faktu, że pielgrzymi, którzy kiedyś pielgrzymowali samotnie, teraz chcą iść ze swoimi dziećmi. Każdy dzień pielgrzymkowego trudu zaczynać się będzie od Mszy świętej, jednoczącej grupy przy wspólnym stole. Przez siedem dni pielgrzymi z całej Polski przejdą dziennie około 25-30 km. Wśród miejscowości na ich drodze znajdą się między innymi Olkusz, Czerna, Poraj oraz Poczesna, w której tradycyjnie pielgrzymi będą świętować uroczystość świętego Dominika.

Dominikańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wcześniej była częścią Pielgrzymki Krakowskiej, jako słynna grupa „9”, organizowana przez duszpasterstwo akademickie „Beczka”. Jednak z uwagi na to, że przyciągała tak wielką liczbę pielgrzymów z całej Polski, konieczne było utworzenie osobnej pielgrzymki.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.