Drukuj Powrót do artykułu

Kraków: wystawa „Polonia Sacra” w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły

07 listopada 2018 | 21:10 | md | Kraków Ⓒ Ⓟ

W krakowskim Muzeum Archidiecezjalnym otwarto wystawę „Polonia Sacra. Ze skarbca archidiecezji krakowskiej”. Ekspozycja, na której znalazło się ok. 200 dzieł sztuki, ma przypominać chrześcijańskie korzenie narodu polskiego.

Jak mówi dyrektor placówki ks. prof. Andrzej Witko, wystawa „Polonia Sacra” oznacza zarazem „nowe otwarcie” działalności muzeum. „Pragniemy, by ten niegdysiejszy dom kard. Wojtyły, o czym przypomina jego odtworzony gabinet, stało się domem otwartym dla wszystkich, gdzie czuje się atmosferę troski o piękno i dobro” – podkreślał.

„Tytuł i zawartość wystawy Polonia Sacra (Polska uświęcona) przywołuje z jednej strony bogate przesłanie narodowe wpisujące się w dzieje artystyczne naszej ojczyzny, ale także tego, co w dziejach Polski jest święte. Chcemy na to wszystko popatrzeć przez pryzmat wyjątkowych dzieł sztuki zgromadzonych na terenie archidiecezji krakowskiej. Mają nam wskazać tę niezwykłą duchową przestrzeń, odkrywaną przez całe pokolenia w tęsknocie za wolnością” – wyjaśnia duchowny.

Większość obiektów na wystawie pochodzi z Krakowa, głównie z Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły i kurii metropolitalnej oraz m.in. z parafii archikatedralnej na Wawelu, parafii mariackiej, opactwa cystersów i Muzeum Narodowego w Krakowie. Eksponatów spoza Krakowa użyczyły parafie m.in. w Gaju, Gruszowie, Wieliczce.

Wśród eksponatów są obrazy maryjne m.in. z Krakowa, Bolechowic, Gaju i Raciborowic. Po raz pierwszy pokazano też obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, pędzla Józefa Unierzyskiego, zięcia Jana Matejki. Najcenniejszym dziełem, pokazywanym po raz pierwszy, jest XVI-wieczny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, powstały w kręgu warsztatu Łukasza Cranacha, odnaleziony w kościele w Raciborowicach. Wizerunek znalazł się w specjalnie zaaranżowanym oratorium. „To, co zobaczymy na wystawie, będziemy mogli przemodlić w towarzystwie Maryi i naszych świętych m.in. Stanisława i Jana Kantego, których relikwie będą wystawione w oratorium w zabytkowych, bogato zdobionych relikwiarzach” – mówi ks. Witko.

W Muzeum Archidiecezjalnym można oglądać ponadto wizerunki polskich świętych m.in. drewniane XVIII wieczne figury św. Wojciecha i św. Stanisława z kościoła w Leńczach, obraz św. Stanisława z Muzeum Archidiecezjalnego czy wizerunek bł. Salomei z klasztoru klarysek w Krakowie.

Po raz pierwszy na wystawie muzealnej jest pokazywane również wyposażenie tzw. Gabinetu Historycznego, stworzonego w krakowskim Pałacu Biskupim przez bp. Jana Pawła Woronicza, a więc: cykl obrazów pędzla Michała Stachowicza i Franciszka Smuglewicza ukazujących nadanie przez Kazimierza Wielkiego przywilejów wiślickich, założenie Uniwersytetu Krakowskiego, Unię Lubelską, księcia Józefa Poniatowskiego wjeżdżającego do Krakowa i przysięgę Kościuszki na Rynku Głównym w Krakowie.

„Polonia Sacra” to także dzieje kard. Adama Stefana Sapiehy czy kard. Karola Wojtyły oraz innych wybitnych duchownych, których działalność miała niebagatelne znaczenie w dążeniach Polaków do wolności.

Ekspozycję będzie można oglądać do 14 kwietnia przyszłego roku.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.