Za nami I Międzynarodowy Kongres Turystyki Religijnej i Pielgrzymkowej
13 listopada 2017 | 11:41 | Kraków / led / mz Ⓒ Ⓟ
Pod hasłem „Śladami świętego Papieża Jana Pawła II”, w Krakowie odbył się I Międzynarodowy Kongres Turystyki Religijnej i Pielgrzymkowej. Od 8 do 12 listopada wzięło w nim udział około 200 osób z blisko 30 krajów świata, między innymi z Hiszpanii, Portugalii, Brazylii, Meksyku, USA, Indii, Malty, Izraela, Chin i Japonii.
Przedstawiciele zagranicznych biur podróży zwiedzili najważniejsze w kraju miejsca kultu oraz zapoznali się z ofertą wielu miejsc sakralnych. Zdaniem organizatorów, wymiana doświadczeń biznesowych przyniesie efekty w postaci wzrostu liczby grup pielgrzymkowych odwiedzających Polskę. W krakowskim Kongresie uczestniczyli przedstawiciele biur podróży i organizatorzy turystyki pielgrzymkowej, a także touroperatorzy, blogerzy, dziennikarze oraz koordynatorzy diecezjalni, szefowie fundacji i kongregacji.
W trakcie wydarzenia uczestnicy spotkali się z przedstawicielami polskich miejsc kultu oraz zapoznali się z ofertą kilkudziesięciu wystawców z Polski, którzy prezentowali swoje oferty na terenie Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” na Białych Morzach. Wśród nich byli przedstawiciele miejsc sakralnych, biur podróży, muzeów, restauracji i hoteli. Ofertę prezentowali także przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa i województwa małopolskiego.
– Przebieg Kongresu oceniam bardzo dobrze, na nasze zaproszenie odpowiedziało dwieście osób z prawie trzydziestu krajów świata. To pokazuje, że to wydarzenie było potrzebne i jest na nie zapotrzebowanie. Wcześniej w tej części Europy nigdy nie było tego typu spotkania przedstawicieli biur turystyki religijnej z całego świata. Istotne w trakcie Kongresu było to, że uczestnicy mogli osobiście zobaczyć najważniejsze miejsca kultu w Polsce, a nie tylko wysłuchać o nich wykładów. To dla uczestników było bardzo ważne, gdyż 90 proc. osób przyjechało do Polski po raz pierwszy – powiedział KAI Ernest Mirosław z biura Ernesto Travel, organizator Kongresu.
Czytaj także: W Krakowie rozpoczęły się obchody Światowego Dnia Ubogich
– Po tym spotkaniu można powiedzieć, że przedstawiciele biur turystycznych są zainteresowani Polską, odbyło się wiele konkretnych rozmów handlowych dotyczących przyjazdu turystów do naszego kraju, około 30 grup już zostało potwierdzonych. Kongres na pewno stanowi promocję długofalową, w przyszłości chcemy kontynuować te spotkania, ponieważ widzimy, że są one bardzo ważne i potrzebne – podkreślił organizator. Jak dodał, Światowe Dni Młodzieży zrobiły ogromną reklamę, ale w dzisiejszym świecie ciągle trzeba o sobie przypominać i promować markę.
Podczas Kongresu zagraniczni goście zobaczyli najważniejsze w Polsce miejsca związane z kultem religijnym i te, które mają ogromne znaczenie historyczne, czyli miejsca, do których będą mogli przywozić swoje grupy. Zwiedzili Stare Miasto w Krakowie, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, Kopalnię Soli w Wieliczce, były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, dom rodzinny Ojca Świętego w Wadowicach, udali się także do Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Częstochowy.
Kongres odbywał się w dniach 8-12 listopada w Krakowie. Patronat honorowy nad Kongresem sprawował, m. in. kard. Stanisław Dziwisz i abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.