Kraków: zakończył się zjazd augustianów z Europy
04 maja 2013 | 18:36 | wd Ⓒ Ⓟ
Uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem o. Williama Faix OSA, świętującego jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich, zakończył się 3 maja zjazd Konferencji Prowincjałów Augustiańskich Europy w Krakowie. O. Faix przywrócił do życia zakon augustiański w Polsce, którego ostatni klasztor został zniesiony w 1950 r.
Prowincjałowie z niemal wszystkich krajów Unii Europejskiej rozmawiali m.in. o nowych inicjatywach duszpasterskich w Europie, konkretnie odpowiadających na wezwanie do nowej ewangelizacji.
W trakcie zjazdu podsumowano wspólne doświadczenia ostatnich lat na polu formacji, szczególnie okresu miesięcznego przygotowania się wszystkich profesów czasowych Europy poprzez przebywanie w jednym wybranym klasztorze. Rozmawiano o sposobach zapobieżenia kryzysowi powołań w zakonie augustiańskim w Europie, a także o instytucji tzw. klasztorów otwartych, gdzie młodzi ludzie, niekoniecznie kandydaci do zakonu augustiańskiego, mogą mieszkać jakiś czas, rozeznając swoje powołanie życiowe.
Na spotkaniu wskazano także na zapomniany kierunek medytacyjny w życiu zakonu, poprzez propagowanie "rekolekcji w wyciszeniu" i medytację jako spotkanie z Chrystusem, Nauczycielem Wewnętrznym. Tę inicjatywę rozpoczęli kilka lat temu bracia polskiej prowincji augustianów i zaczyna ona cieszyć się co raz większym zainteresowaniem. Przypomniano też o ważnej tradycji ekumenicznej zakonu w Europie i wskazano na konieczność rozwijania duszpasterstw imigrantów, co ma miejsce szczególnie w ośrodkach augustiańskich Londynu i Warszawy.
W czasie obrad ojcowie prowincjałowie odwiedzili były hitlerowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau oraz spotkali się z siostrami augustiankami wznoszącymi w Krakowie nowe gimnazjum.
Członkowie Konferencji wybrali też nowy zarząd. Nowym przewodniczącym Konferencji został wybrany o. Carlos Morano Fernandez, prowincjał z Valladolid. Nowym wiceprzewodniczącym wybrano o. Wiesława Dawidowskiego, obecnie prowincjała polskich augustianów.
W Europie augustianie są obecni w Anglii, Austrii, Belgii,Czechach, Hiszpanii, Holandii, na Malcie, w Niemczech, Portugalii, Polsce i we Włoszech. Zajmują się prowadzeniem szkół, instytutów naukowych, parafii, domów rekolekcyjnych, działalnością ekumeniczną. Do najliczniejszych prowincji należą prowincje Włoch, Niemiec, Irlandii oraz trzy prowincje hiszpańskie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.