Kraków: zaproszenie na mszę św. dla artystów w sanktuarium bł. Jana Pawła II
20 kwietnia 2012 | 21:47 | led Ⓒ Ⓟ
Uroczysta msza św. dla środowisk twórczych odprawiona zostanie w poniedziałek w sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie – Łagiewnikach. Liturgii przewodniczyć będzie ks. infułat Jerzy Bryła, duszpasterz środowisk twórczych.
Msza św. rozpocznie się o godz. 20.30 w sanktuarium bł. Jana Pawła II, które znajduje się na terenie Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Łagiewnikach. „Będziemy prosić o potrzebne łaski, Boże błogosławieństwo dla artystów: muzyków, aktorów, malarzy, grafików, rzeźbiarzy i pisarzy” – informuje Piotr Sionko z Centrum Jana Pawła II.
W marcu br. w Krakowie ukazała się książka z niepublikowanymi do tej pory tekstami biskupa Karola Wojtyły „Ewangelia a sztuka. Rekolekcje dla artystów”. Zdaniem twórców jest to książka niezwykła, bo prezentuje niepublikowany dotąd maszynopis bp Wojtyły sprzed blisko pół wieku. Są to rekolekcje dla artystów wygłoszone w Wielkim Tygodniu od poniedziałku do środy.
„Publikacja jest ważna dlatego, że bp Wojtyła mówi w niej o dziedzinach, które najmocniej kształtowały Jego osobiste życie: sztuki i Ewangelii – Piękna i Dobra. Był on głęboko przekonany, że ich nie da się od siebie oderwać, gdyż są tożsame, bo Bóg jest Piękny i Dobry zarazem” – mówił podczas prezentacji książki prof. Jacek Popiel z Uniwersytetu Jagiellońskiego. „Karol Wojtyła uświadamiał artystom, że zdolność tworzenia rzeczy pięknych pochodzi od Boga i że jest to dar, za który trzeba płacić całym swoim życiem” – zaznaczył.
Natomiast ks. Czesław Bogdał z Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie opowiadał, że w kościele św. Krzyża, gdzie rekolekcje dla artystów głosił bp Wojtyła, nadal prowadzone są rekolekcje dla środowisk twórczych. Zdradził też, że w planach Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Łagiewnikach jest stworzenie „sceny papieskiej”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.