Krakowianie uczestniczyli w odpuście Emaus
09 kwietnia 2012 | 22:12 | led Ⓒ Ⓟ
Jak co roku w Poniedziałek Wielkanocny krakowianie licznie uczestniczyli w uroczystym odpuście Emaus na Salwatorze, którego tradycje sięgają XII wieku. Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Damian Muskus.
„To kolejny dzień naszej paschalnej radości. Szczególnego charakteru ta radość nabiera w tym miejscu, na krakowskim Salwatorze, który od wieków na ten jeden dzień staje się ewangelicznym Emaus”- mówił bp Muskus. W homilii zwrócił również uwagę na konieczność modlitwy o łaskę wiary, aby na co dzień spotykać zmartwychwstałego Jezusa. „Starajmy się go poznawać w słowie Bożym i w drugim człowieku” – podkreślił biskup. Po nabożeństwie odbyła się uroczysta procesja.
Odpustowi towarzyszyły kramy, na których można kupić słodycze oraz kolorowe zabawki.
Przy kościele norbertanek oraz wzdłuż ul. Kościuszki jak co roku ustawione były kramy. Na kiermaszu można było kupić m.in. słodycze, np. serca z pierników, a także kolorowe zabawki. Obok straganów ustawiono karuzele dla dzieci i loterie fantowe.
Ważnym elementem krakowskiego odpustu co roku są drewniane figurki żydowskich grajków i Żydów studiujących Torę. Figurki są własnoręcznie wykonywane przez mieszkańców dzielnicy. W odpuście uczestniczy co roku wielu krakowian, przychodzą zwłaszcza całe rodziny.
Odpust na krakowskim Zwierzyńcu wziął swoją nazwę od miasta Emaus, do którego Chrystus udał się po swoim zmartwychwstaniu. Według Ewangelii św. Łukasza, po drodze spotkał swoich uczniów, którzy go nie rozpoznali.
Na pamiątkę tej biblijnej historii powszechna była w Europie tradycja odwiedzania w drugi dzień świąt wielkanocnych kościoła poza miastem. Kościół Norbertanek na Zwierzyńcu znajdował się około 1,5 km od bram średniowiecznego Krakowa. W XIX wieku w tym święcie udział brało wielu mieszkańców Krakowa.
Odpustowi Emaus towarzyszy również tradycja rodzinnych spacerów. Po odpuście krakowianie wędrują w kierunku Kopca Kościuszki, aż do Lasu Wolskiego oraz Kopca Piłsudskiego. Malownicza trasa jest tradycyjnym miejscem świątecznych spacerów krakowian.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.