Krosno: abp Michalik ustanowił sanktuarium św. Jana Pawła II
13 grudnia 2015 | 14:46 | pab Ⓒ Ⓟ
Kościół św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli w Krośnie, który w 1997 r. osobiście poświęcił Papież Polak został dzisiaj ustanowiony sanktuarium św. Jana Pawła II. Mszy św. z udziałem pięciu biskupów przewodniczył metropolita przemyski abp Józef Michalik.
Na początku liturgii abp Michalik dokonał otwarcia Drzwi Miłosierdzia w nowo ustanowionym sanktuarium. Następnie proboszcz parafii ks. Jan Bielec opowiedział o kulcie św. Jana Pawła II w kościele św. Piotra i św. Jana z Dukli.
Przypomniał, że od beatyfikacji papieża w każdy wtorek odbywają się nabożeństwa ku jego czci, które przyciągają coraz większą liczbę wiernych, również spoza parafii. Za tym płynęły także prośby o ustanowienie sanktuarium św. Jana Pawła II. Tę wolę mieszkańcy Krosna i okolic poparli liczbą ponad 10 tys. podpisów, które złożono na ręce ordynariusza archidiecezji przemyskiej. Inicjatywę wsparła także rada miejska w Krośnie. Proboszcz wspomniał także o cudach, które dokonały się za wstawiennictwem świętego papieża.
Po odczytaniu dekretu abp. Michalika, ustanawiającego sanktuarium św. Jana Pawła II, metropolita przemyski poświęcił obraz papieża Polaka.
Homilię wygłosił biskup rzeszowski Jan Wątroba. Podkreślił, że św. Jan Paweł II należy do największych apostołów Bożego miłosierdzia czasów nowożytnych. – Chrystus potrzebował świętej, pokornej i posłusznej s. Faustyny i pełnego wiary, mądrości, i cierpliwości ks. Michała Sopoćki. Ale potrzebował także tego, który sam uwierzywszy w nadprzyrodzony jego charakter, mocą Piotrowej władzy uczyni to prywatne objawienie własnością całego Kościoła, ustanowi święto Bożego Miłosierdzia, poświęci Mu cały świat i tak dokończy rozpoczęte Boże dzieło – mówił bp Wątroba.
Wskazał, że rozpoczęty rok łaski nie powinien być tylko czasem sentymentalnej refleksji na temat miłosierdzia. Przypomniał, że papież Franciszek zachęca do praktykowania uczynków miłosierdzia względem ciała i duszy.
Zauważył, że wypełnianie przykazania miłości bliźniego zaczyna się od drobnych gestów, a takim jest podanie dłoni. – Podana dłoń jest znakiem gotowości do pojednania, ale i do niesienia konkretnej pomocy, a więc jest czytelnym znakiem miłosierdzia. Pragnę życzyć wszystkim tu obecnym, abyście w tym sanktuarium, ale nade wszystko w środowiskach, w których żyjecie, zawsze podawali sobie dłonie. Niech za tym prostym gestem kryje się szacunek, troska, życzliwość, akceptacja dla drugiego człowieka, ale przede wszystkim przebaczenie i miłość – zachęcał bp Wątroba.
Przypomniał również najważniejsze myśli Jana Pawła II z jego homilii podczas pielgrzymki do Krosna w 1997 r. Zauważył, że papież wyznał, iż kocha tę ziemię oraz uprzejmych i gościnnych ludzi.
Mszę św. pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika koncelebrowali biskupi: Jan Wątroba – ordynariusz diecezji rzeszowskiej, Marian Rojek – pochodzący z archidiecezji przemyskiej ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej oraz Adam Szal i Stanisław Jamrozek – biskupi pomocniczy archidiecezji przemyskiej. Obecni byli także kapłani z Krosna i okolic, członkowie krośnieńskiej kapituły, władze samorządowe, parlamentarzyści oraz licznie zgromadzeni wierni świeccy.
Kościół pw. św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli w Krośnie jest jedynym na terenie archidiecezji przemyskiej, który osobiście poświęcił św. Jan Paweł II. Papież uczynił to 10 czerwca 1997 r. podczas swojej pielgrzymki do Krosna, podczas której kanonizował św. Jana z Dukli. Świątynia była wówczas wybudowana w stanie surowym. Ówczesnym proboszczem był ks. Jan Kutyna, który swoją posługę w parafii sprawował w latach 1983-2007. Niedawno przy kościele powstało także muzeum poświęcone osobie Papieża Polaka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.