Krosno: dni wspomnień o społeczności żydowskiej
12 października 2012 | 09:19 | pab Ⓒ Ⓟ
Wystawa fotografii, spektakl w wykonaniu uczniów szkoły ponadgimnazjalnej oraz ekumeniczna modlitwa na cmentarzu żydowskim z udziałem księży i naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha złożyły się na dni wspomnień o społeczności żydowskiej pod hasłem „Czas pamięci pokruszonej” upamiętniające 70. rocznicę mordu Żydów z krośnieńskiego getta.
Obchody odbywały się w dniach 10 – 11 października. Rozpoczęły się wernisażem wystawy fotograficznej w Regionalnym Centrum Kultury Pogranicza w Krośnie pod tytułem „Chasydzi” autorstwa Roberta Podkulskiego. Towarzyszyły jej wystawy: „Ocalić od zapomnienia. Żydzi krośnieńscy i cmentarz żydowski w Krośnie” stowarzyszenia Olszówka i „By pamięć trwała…” Tomasza Okoniowskiego. Na zdjęciach pokazane zostało życie Żydów w mieście, a potem w getcie. Z kolei uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie przedstawili spektakl „Przeminęli cieniem”.
Istotnym punktem obchodów była modlitwa ekumeniczna przy grobie rabinów na cmentarzu żydowskim, wyremontowanym staraniem stowarzyszenia Olszówka z udziałem naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha i krośnieńskich księży oraz przedstawicieli samorządu Krosna.
Podczas dni wspomnień o społeczności żydowskiej zorganizowano także warsztaty dla młodzieży z kaligrafii i języków oraz żydowskich tańców.
Na początku XX wieku w krośnie mieszkało ok. 2700 Żydów, co stanowiło 18,5 proc. całej ludności miasta. W sierpniu 1942 r. hitlerowcy rozkazali im zebrać się na końskim targu, gdzie przeprowadzona została selekcja. Młodzi i silni trafili do pracy, starych i chorych od razu rozstrzelano w pobliskim lesie. Ustanowione zostało także getto, w którym przebywało od 300 do 600 osób. Egzekucje prowadzone przez Niemców trwały do 4 grudnia 1942 r. Wówczas wszystkich, w tym kobiety i dzieci, wywieziono do obozu zagłady w Bełżcu. Tych, którym udało się uniknąć wywózki, wyłapywano jeszcze przez kilka miesięcy.
Dni wspomnień o społeczności żydowskiej upamiętniły nie tylko ofiary mordu, ale i tych, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów. Do najbardziej znanych postaci należy ks. Jan Zawrzycki odznaczony przez Instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.