Kryształowy kubek św. Kingi na wystawie w Nowym Sączu
14 czerwca 2013 | 17:46 | eb Ⓒ Ⓟ
Kryształowy kubek, z którego piła św Kinga oraz należące do niej łyżkę i pierścień można od dziś oglądać w Galerii Dawna Synagoga w Nowym Sączu. Po południu zostanie otwarta tam wystawa pt. „Dziedzictwo kulturowe świętej Kingi".
Większość zabytkowych eksponatów prezentowanych na wystawie pochodzi z XIII wieku. To unikaty w skali kraju i świata, które przetrwały zawieruchę dziejów w klasztornych murach.
Zdecydowana większość z nich po raz pierwszy w historii starosądeckiego konwentu klarysek opuściła mury klasztorne i pokazywana jest szerokiej publiczności. Znajdują się wśród nich najcenniejsze w zbiorach dzieła rzemiosła artystycznego, piśmiennictwa oraz wysokiej klasy artystycznej rzeźba i malarstwo z okresu od XV do XVIII w.
W 1257 r. Sądecczyzna na mocy przywileju wydanego przez Bolesława Wstydliwego, przeszła we władanie jego żony, księżnej Kingi. Kinga lokowała Stary Sącz, a kilka lat po tym fakcie, pozostając – podobnie jak liczni członkowie swojej rodziny – pod wielkim wpływem franciszkańskiego ruchu odnowy, wstąpiła do zakonu klarysek i ufundowała w 1280 r. dla tego konwentu klasztor w Starym Sączu, stając się jego pierwszą ksienią.
W tym samym roku rozpoczęto prace przy budowie kościoła klasztornego pw. Św. Trójcy i św. Klary, które trwały do 1332 r. Z inicjatywy św. Kingi erygowano także w mieście drugi zespół klasztorny z nieistniejącym obecnie kościołem pw. św. Stanisława Biskupa, przeznaczony dla zakonu franciszkanów. Po kasacie konwentu w 1814 r. i zmianie przeznaczenia klasztoru na skład solny – część wyposażenia starosądeckich franciszkanów znalazła schronienie w klasztorze klarysek.
Wystawa ukazuje spuściznę artystyczną obu zakonów, powstałą w ciągu ich kilkusetletniej historii. Na zlecenie klasztoru w Starym Sączu pracowali artyści sprowadzani z zagranicy i innych regionów kraju oraz miejscowe warsztaty cechowe, co w widoczny sposób przełożyło się na zróżnicowany poziom artystyczny zgromadzonych zbiorów.
Wystawę "Dziedzictwo kulturowe świętej Kingi" będzie można oglądać w Galerii Dawna Synagoga w Nowym Sączu do 25 sierpnia. Środki na jej przygotowanie pozyskano z Urzędu Marszałkowskiego i Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Ekspozycji patronuje biskup tarnowski Andrzej Jeż.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.