Krzeszów: nowa, druga w diecezji legnickiej kapituła, zainaugurowała działalność
31 sierpnia 2013 | 23:18 | ks.pn Ⓒ Ⓟ
W ostatnim dniu wakacji, diecezja legnicka wzbogaciła się o kapitułę, związaną z diecezjalnym sanktuarium maryjnym w Krzeszowie. Działalność kapituły krzeszowskiej – tak będzie odtąd nazywana – została zainaugurowana dzisiaj przez biskupa legnickiego Stefana Cichego.
Sanktuarium krzeszowskie, coraz częściej jest nazywane duchową stolicą Dolnego Śląska. Czczony jest tam najstarszy obraz maryjny w Polsce, bo pochodząca z XIII wieku ikona Matki Bożej, noszącej tytuł Łaskawej. Od chwili powstania w 1992 r. diecezji legnickiej, jej pierwszy biskup Tadeusz Rybak, dostrzegł w nim niezwykłą wartość duchową dla nowej diecezji i przybywających tu gości. „Zagubione” wcześniej w wielkiej archidiecezji wrocławskiej miejsce, stało się głównym diecezjalnym sanktuarium maryjnym. Dzięki podejmowanym przez kolejnych biskupów diecezjalnych decyzjom, przeobraziło się ono i odkryło na nowo, jako perła baroku. Coraz bardziej staje się one znane nie tylko w regionie, ale również na terenie całego kraju jak i poza jego granicami.
Aby propagować w tym miejscu nie tylko jego walory artystyczne ale przede wszystkim piękno liturgii i duchowy kult Krzeszowskiej Pani biskup legnicki Stefan Cichy powołał do życia 22 sierpnia br. krzeszowską kapitułę, a dziś zainaugurował jej działalność wraz z biskupem pomocniczym Markiem Mendykiem i gronem duchowieństwa.
Kolegium nowej kapituły stanowi grupa 24 księży. Dwunastu z nich tworzy grono tzw. kanoników gremialnych, na czele których stoi prepozyt – czyli jej przewodniczący. Biskup legnicki powierzył tę funkcję ks. prał. Józefowi Lisowskiemu, kanclerzowi kurii biskupiej. Zastępcą prepozyta, czyli dziekanem kapituły został ustanowiony aktualny kustosz sanktuarium ks. prał. Marian Kopko. Pozostałych 12. prezbiterów, tworzy grono kanoników honorowych kapituły. Większość księży pełni funkcje duszpasterskie jako proboszczowie, ale znaleźli się także wśród nich: ojciec duchowny seminarium duchownego, rzecznik prasowy diecezji, dyrektor domu emerytów, a także dwaj księża z Niemiec i jeden z Czech.
Podstawowym zadaniem duchownych należących do kapituły jest sprawowanie uroczystej liturgii w bazylice pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie. Jak mówi nowo powołany prepozyt krzeszowskiej kapituły ks. Józef Lisowski: „Członkowie Kapituły Krzeszowskiej zobowiązani są w szczególny sposób do dawania świadectwa służby i wierności wobec Boga i Kościoła oraz ludu Bożego. Wszyscy mają obowiązek uczestnictwa w uroczystościach liturgicznych w bazylice krzeszowskiej. Przewodniczyć będą również Eucharystii w ramach swojego dyżuru w wyznaczonych dniach, oraz pomagać duszpastersko, szczególnie, jeśli chodzi o posługę w konfesjonale”. Członkowie kapituły spotykać się będą kilka razy w roku na spotkaniach roboczych, a podczas większych uroczystości, które odbywają się w krzeszowskiej bazylice, w odświętnym stroju będą zasiadać w stallach.
Na strój krzeszowskiego kanonika składa się sutanna koloru czarnego z fioletowymi obszywkami i guzikami, biała komża, mantolet koloru fioletowego. Ponadto kanonicy będą używać dystynktorium – medalionu – który zostało specjalnie zaprojektowane przez ks. Stanisława Szupieńkę z legnickiej kurii biskupiej. W nim wpisane zostało imię Maryi z krzeszowskiej bazyliki. Do całego stroju dochodzi jeszcze specjalny pierścień kanonicki.
Jak dodaje prepozyt kapituły, w Krzeszowie są piękne zabytkowe organy, a kapituła jest taką jakby orkiestrą, która ma pomóc w jeszcze większym oddawaniu czci Matce Bożej Łaskawej z Krzeszowa. Kapituła krzeszowska jest drugą w diecezji, po kapitule katedralnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.