Krzysztof Orzechowski delegatem terytorialnym Rycerzy Kolumba w Polsce
09 września 2010 | 14:27 | rm/ms Ⓒ Ⓟ
Dr Krzysztof Orzechowski, wykładowca akademicki i członek Radomskiego Towarzystwa Naukowego został delegatem terytorialnym Rycerzy Kolumba w Polsce. Powołał go na to stanowisko Carl A. Anderson – Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba. – Mam świadomość, że zadania stojące przed Rycerzami Kolumba w Polsce i przede mną osobiście są ogromne. Możemy je zrealizować tylko w duchu braterstwa i jedności – powiedział Orzechowski, który na tym stanowisku zastąpił Andrzeja Gut-Mostowego.
Krzysztof Orzechowski w liście skierowanym do Rycerzy Kolumba podkreśla, że pięć lat istnienia w Polsce tej największej katolickiej organizacji zrzeszającej mężczyzn „świadczy o potrzebie działania i potencjale możliwości tkwiącym w nas”. Dodaje, ze podejmowane dzieła miłosierdzia oraz bratniej pomocy – wypływające z serca i realizowane bez zbytniego rozgłosu – budują obraz Zakonu. Stwierdza, że doskonale potwierdzają to dotychczasowe działania podejmowane przez rady lokalne na rzecz swoich społeczności. – Tam też, gdzie to jest konieczne, nasz głos musi brzmieć jasno i dobitnie – napisał Orzechowski.
W liście delegat terytorialny Rycerzy Kolumba w Polsce zauważył, że organizacja jest w okresie budowania swojego wizerunku. Stwierdza, że to bardzo odpowiedzialne zadanie dla wszystkich członków Zakonu, a z tego zadania rozliczać ich będą przyszłe pokolenia Rycerzy. „Wpływ na nasz wizerunek ma przede wszystkim to, jacy jesteśmy w skali indywidualnej oraz jak działamy zbiorowo jako Zakon w Polsce” – czytamy w liście.
Orzechowski zwrócił też uwagę, że po dwóch latach powołano Stowarzyszenie Rycerze Kolumba w Polsce, które ma być formą organizacyjno-prawną umożliwiającą działalność zgodną z polskim prawem. „Pamiętamy jednak, że jesteśmy Zakonem Rycerzy Kolumba z New Haven, mającym 128-letnią tradycję, i że ze spuścizny tego Zakonu czerpiemy. To nasz założyciel Michael McGivney nakreślił kierunek działania i podstawowe wartości, którym jesteśmy wierni, a Najwyższym Rycerzem dla nas jest Carl A. Anderson” – przypomniał Orzechowski.
Najbliższy czas swojej posługi delegata terytorialnego Orzechowski pragnie poświęcić stworzeniu warunków do tego, by mógł być zmieniony status Rycerzy Kolumba w Polsce z „terytorium” na „stan”. W tym celu uporządkowane i przestrzegane muszą być procedury zakonne wynikające z Konstytucji Zakonu Rycerzy Kolumba oraz w sposób poprawny funkcjonować muszą struktury organizacyjne. Zadaniem na najbliższy rok jest także powołanie polskiego Zespołu ds. IV stopnia oraz przeprowadzenie w Polsce pierwszej inicjacji na ten stopień.
Rycerzy Kolumba sprowadził do Polski abp Zygmunt Zimowski. Pierwsze Rady powstały w 2006 roku w Radomiu i Starachowicach. Rycerze na całym świecie prowadzą kuchnie dla biednych, zaopatrują inwalidów na całym świecie w wózki, w parafiach zachęcają młodych do akcji charytatywnych, organizują imprezy sportowe, fundują także stypendia dla kleryków.
Organizację założył pod koniec XIX wieku w piwnicy kościoła Najświętszej Marii Panny w New Haven, w stanie Connecticut, 29-letni ks. Michael McGivney. Członkowie tej rodzinnej organizacji bratniej przysięgli bronić swojej ojczyzny, rodziny i wiary. Obecnie zakon pomaga rodzinom osiągnąć zabezpieczenie finansowe poprzez ubezpieczenie na życie, renty dożywotnie i długoterminowe programy ubezpieczeniowe, poświęca wiele czasu służbie społecznej i wolontariatowi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.