Krzysztof Zanussi gościem „Dziedzińca pogan” w diecezji łowickiej
21 maja 2013 | 15:40 | ks. pk Ⓒ Ⓟ
W poniedziałek 20 maja rozpoczął się "Dziedziniec pogan w diecezji łowickiej". Potrwa do soboty 25 maja. W tych dniach odbędą się projekcje filmowe i teatralne, dyskusje oraz sympozjum naukowe pt. „Między wiarą a niewiarą. Rozmowy na Dziedzińcu pogan”.
Gościem specjalnym pierwszego dnia Dziedzińca był Krzysztof Zanussi, który przed projekcją filmu „Iluminacja” rozmawiał z Jerzym Sosnowskim o poszukiwaniu sensu życia. Wskazał na tytułową iluminację, czyli nadprzyrodzoną pomoc w poszukiwaniu prawdy. Człowiek poszukuje prawdy nie tylko intelektem, ale całą swoją osobą. Nieodzowne jest tu doskonalenie moralne, czyli czyste serce. I dotyczy to nie tylko prawd wiecznych, wzniosłych, ale każdej prawdy. „Nie znajdziesz prawdy, żyjąc w łajdactwie” – mówił ostro reżyser.
Zanussi odniósł się także do ewangelizacji w XXI wieku. – Nie może to być naiwna bajka, że jak się Jasio pomodli, to odnajdzie się rower, który mu skradli. Jak będziesz grzeczny to pójdziesz do nieba. Chrześcijaństwo to propozycja dramatyczna. Głosi ono kilka gorzkich prawd o życiu. Potrzeba odwagi, by je przyjąć i jeszcze większej, by je głosić.
Projekcje i debaty potrwają do końca tygodnia. Poruszony będzie problem „nieszczęsnego daru wolności” (Wojciech Marczewski i jego "Ucieczka z kina Wolność"), ideologiom przeciwnym człowiekowi (Janusz Zaorski i jego Matka Królów), czy problematycznej wierze w cud – podyskutuje o tym o. Wiesław Dawidowski przed filmem Jessiki Hausner „Lourdes”.
W sobotę 25 maja w ramach Dziedzińca pogan odbędzie się IX Sympozjum Naukowe w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu. Ks. prof. Maciej Bała z UKSW nakreśli mapę współczesnej niewiary, zaś prof. Zbigniew Mikołejko będzie się zastanawiał nad duchowością niewierzących, czyli w co wierzy niewierzący. Odbędzie się także panel dyskusyjny „Czego wierzący może się nauczyć od niewierzącego” z udziałem: ks. prof. M. Bały, prof. Z. Mikołejki, dr M. Waluś i reż. Anny Osławskiej. Na zakończenie Dziedzińca zostanie pokazany spektakl Teatru Polskiego w Warszawie pt. „Polacy” w reżyserii Gabriela Gietzky’ego, a po nim debata o dwóch wizjach Polski, w której wezmą udział ks. prof. Alfred Wierzbicki i Krzysztof Varga.
Inicjatorem Dziedzińca pogan był papież Benedykt XVI. Po raz pierwszy został on zorganizowany w Paryżu. Łowicz jest drugim, po Krakowie, mieście w Polsce, w którym odbędzie się podobne spotkanie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.