Krzyż i ikona ŚDM rozpoczynają wędrówkę po diecezji sosnowieckiej
14 lutego 2015 | 06:36 | kjk Ⓒ Ⓟ
Od franciszkańskiej parafii w Pilicy rozpoczną wędrówkę po diecezji sosnowieckiej symbole Światowych Dni Młodzieży. W sobotę 14 lutego wieczorem przywita je pilicka młodzież. Krzyż i ikona odwiedzą wszystkie dekanaty diecezji, by po dwóch tygodniach zakończyć pielgrzymkę w katedrze.
Jak podkreślają duszpasterze, będzie to wielkie przeżycie duchowe, ale także organizacyjne. W kilkunastu kościołach, na rynkach czy szkołach przed symbolami Światowych Dni Młodzieży wierni będą się modlić w czasie Mszy św., nabożeństw Drogi Krzyżowej czy spotkań z chorymi. Wszędzie postarają się też być obecni biskupi sosnowieccy.
We wszystkich dekanatach w peregrynację włączają się specjalne komitety organizacyjne, w tym młodzi wolontariusze. – Mimo zimowej aury oraz rozpoczynających się ferii w części diecezji na terenie województwa małopolskiego chcemy, by było to świetne przygotowanie do przeżycia Światowych Dni Młodzieży w lipcu 2016 roku – mówił jeden z wolontariuszy. Wszyscy mają już za sobą pierwsze spotkania liderów odpowiedzialnych za pobyt ponad 5 tysięcy młodzieży z całego świata, którzy przyjadą do diecezji sosnowieckiej na tydzień przed przyjazdem papieża Franciszka do Krakowa. Powstała też specjalna strona internetowa www.smds.pl (Spotkania Młodych Diecezji Sosnowieckiej), gdzie m.in. można znaleźć szczegółowy program peregrynacji symboli ŚDM.
22 kwietnia 1984 roku przekazując młodzieży Krzyż Roku Świętego Jan Paweł II powiedział: "Nieście go po całej ziemi jako znak miłości Pana Jezusa do całej ludzkości i głoście wszystkim, że zbawienie i odkupienie jest tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym". Słowa te zostały następnie umieszczone na peregrynującym krzyżu, nazywanym również Krzyżem Młodych. Od 2003 wraz z Krzyżem Młodych wędruje Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – Opiekunki Ludu Rzymskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.