Krzyż powinien jednoczyć Polaków na modlitwie w kościele św. Anny
23 sierpnia 2010 | 07:43 | led/ms Ⓒ Ⓟ
„Krzyż, który harcerze postawili na Krakowskim Przedmieściu, powinien jednoczyć Polaków na modlitwie w kościele św. Anny. Ufamy, że tak się stanie” – powiedział kard. Dziwisz podczas niedzielnej Mszy Św. odprawianej na Wawelu z okazji obchodów 100–lecia harcerstwa w Polsce.
„Dziękujemy Bogu za 100 lat harcerstwa. Zrodziło się ono w Krakowie i to w niełatwym czasie zaborów. I jednocześnie prosimy Boga, by nadal czuwał nad ruchami harcerskim” – powiedział kard. Dziwisz, rozpoczynając Mszę św. przed katedrą na Wzgórzu Wawelskim.
Jak przypomniał metropolita krakowski stuletnie dzieje polskiego harcerstwa splatały się zawsze z trudną historią naszej Ojczyzny, a polski skauting rodził się jeszcze pod zaborami, ale „ tym bardziej rozpalał marzenia i zapalał młodych do walki o wolną i niepodległą Polskę” – mówił kard. Dziwisz. Dodał, że młodzi ludzie włączyli się w tę walkę podczas I oraz II wojny światowej, Powstania Warszawskiego, wojnę w 1920 roku, kiedy to polskie oręże uratowało kraj i Europę przed totalitaryzmem.
Kard. Dziwisz przekonywał, że losy harcerstwa w Polsce po II wojnie światowej były bardzo trudne, ale jego ideały przetrwały i doczekały się wolnej Polski. „Dzisiaj walczymy o prymat wartości w życiu społecznym i politycznym, walczymy o ideały, które nadają człowiekowi głębszy sens” – podkreślił metropolita. Dodał, że dzisiaj walczymy też z własnym słabościami, nałogami i wewnętrznym zniewoleniem.
Zdaniem hierarchy kościół w Polsce dostrzega w harcerstwie wielkiego sprzymierzeńca w dziele ewangelizacji współczesnego świata. „Przecież autentyczne harcerstwo chce formować umysły i serca młodych, chce wydobywać z nich to, co najbardziej szlachetne” – wyznał. „Chce formować ich altruistyczne postawy, chce ich wychowywać do służby drugiemu człowiekowi, społeczeństwu i całemu narodowi” – dodał.
Kard. Dziwisz podkreslał też, że polskie harcerstwo szuka inspiracji u źródeł, a więc u Boga, w ewangelii i w kościele „jako wspólnocie uczniów zmartwychwstałego Pana, który cały był dla innych”.
Metropolita krakowski zwrócił uwagę także na zachowanie harcerzy po katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku. „Jakie wspaniałe świadectwo wiary i wrażliwości dali nam wszystkim warszawscy harcerze w dniach żałoby narodowej, organizując czuwanie i modlitwę na Krakowskim Przedmieściu stając się jednocześnie kustoszami tysięcy zniczy i świateł i stawiając tam krzyż” – mówił kard. Dziwisz.
Hierarcha dodał także, że oni sami chcą, aby ten ich krzyż nie dzielił, ale jednoczył Polaków na modlitwie w kościele św. Anny za ofiary smoleńskiej tragedii i w modlitwie za ojczyznę. Ufamy, że tak się stanie, za przyczyną harcerzy. A krzyż będzie doznawał należnej mu czci, a ludzie, którzy go bronią, z pobudek wiary, będą uszanowani – podkreślił.
Zwracając się do harcerzy kard. Dziwisz powiedział, że słowo czuwaj niezwykle trafnie określa harcerską postawę. „Czuwaj to znaczy nie przespać ważnej chwili, ważnego spotkania, czuwać to znaczy mieć otwarte oczy i uszy, strzec wolności, które stanowią o sensie i kształcie naszego życia” – wyznał. Dodał też, że czuwać to znaczy otwierać się na to co nowe i ważne w świecie i Kościele i wsłuchiwać się w głos Boga.
Nawiązując do tego metropolita przypomniał też słowa Jana Pawła II, które wypowiedział podczas spotkania z polską młodzieżą na Jasnej Górze 18 czerwca 1983 rok: „Co to znaczy czuwam? To oznacza, że staram się być człowiekiem sumienia, że tego sumienia nie zagłuszam, nie zniekształcam. Nazywam po imieniu dobro i zło, a nie zamazuję, wypracowuję w sobie dobro, a ze zła staram się poprawiać przezwyciężając je sobie”.
Kardynał przypomniał też, że słowo czuwam oznaczało dla Papieża dostrzegane drugiego, nie zamykanie się w sobie. „Czuwam to znaczy miłość bliźniego i ludzką solidarność, a także odpowiedzialny za to wielkie wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska” – przytaczając te słowa Jana Pawła II, metropolita krakowski podkreślił, że są one nadal aktualne i nie można obok nich przejść obojętnie, ponieważ leżą u podstaw formacji umysłów i serc polskich harcerek i harcerzy, u podstaw ich służby.
W niedzielnej Mszy Św. Przed katedrą na Wawelu uczestniczył także Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z małżonką. Na Wawelskie Wzgórze przybyło także prawie 3 tys. harcerzy, którzy uczestniczą w Jubileuszowym Zlotu Stulecia Harcerstwa „Kraków 2010”.
Po Mszy Św. Prezydent wraz z żoną udali się do miasteczka na krakowskich Błoniach, aby spotkać się z harcerzami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.