Krzyż Światowych Dni Młodzieży dotarł do Częstochowy
25 kwietnia 2009 | 12:40 | ks. mf, lk / ju. Ⓒ Ⓟ
Krzyż Światowych Dni Młodzieży dotarł dzisiaj do archikatedry św. Rodziny w Częstochowie, na rozpoczęcie peregrynacji po archidiecezji częstochowskiej i po Polsce.
Poinformował ks. Marek Bator duszpasterz akademicki archidiecezji częstochowskiej.
Uroczystości powitania Krzyża przewodniczył bp Henryk Tomasik, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży. W modlitwie wzięła udział młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, studenci z duszpasterstwa akademickiego „Emaus” archidiecezji częstochowskiej, a także młodzież akademicka z całej Polski zgromadzona na dorocznej Ogólnopolskiej Pielgrzymce na Jasną Górę.
Po spotkaniu w archikatedrze Krzyż i Ikona Matki Bożej zostaną przeniesione przez studentów w uroczystej procesji z Katedry na Szczyt Jasnogórski.
Krzyż ŚDM o wysokości 3,8 m i szerokości 1,75 m, przewożony w specjalnym futerale, został przekazany młodzieży polskiej w Watykanie osobiście przez papieża Benedykta XVI podczas audiencji generalnej 22 kwietnia – dokładnie w 25. rocznicę przekazania Krzyża Roku Świętego przez Jana Pawła II młodzieży. Stało się to 22 kwietnia 1984 r. na zakończenie obchodzonego wówczas w Kościele Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia. Krzyż był ustawiony przy konfesji św. Piotra w Bazylice św. Piotra przez cały rok jubileuszowy (1983-1984).
Jan Paweł II wyraził wtedy życzenie, które zostało wyryte na samym Krzyżu: „Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie”.
Przez 66 dni Krzyż będzie peregrynował po 39 polskich diecezjach i ośrodkach duszpasterstwa akademickiego. W pielgrzymce będzie mu towarzyszyła ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.