Krzyż Światowych Dni Młodzieży nawiedzi diecezję włocławską w maju roku 2014
22 listopada 2013 | 13:17 | ks. an Ⓒ Ⓟ
Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku były tematem rejonowych konferencji duszpasterskich, które odbyły się w diecezji włocławskiej w dniach 20 i 21 listopada br. Gościem spotkań był ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży oraz sekretarz Rady KEP ds. duszpasterstwa młodzieży. Przy okazji spotkania ks. Suchodolski potwierdził, że symbole ŚDM: krzyż i kopia ikony Matki Bożej Salus Populi Romani będą peregrynować po diecezji włocławskiej od 18 do 30 maja 2014 r.
Rejonowe spotkania duszpasterskie tradycyjnie odbywały się w trzech rejonach diecezji: Sieradzu, Koninie i Włocławku. Przewodniczyli im biskupi: Stanisław Gębicki (w Sieradzu i Koninie) i Wiesław Mering (we Włocławku). Uczestniczyło w nich 260 księży oraz alumni włocławskiego seminarium.
Ks. Suchodolski, który w ostatnich dniach uczestniczył w Rzymie w spotkaniu w Papieskiej Radzie ds. Świeckich, przekazał zebranym wiele praktycznych informacji dotyczących ŚDM w Krakowie, jak i wskazówek organizacyjnych mających pomóc diecezji w przygotowaniu się do tego wydarzenia. Wskazał na trzy płaszczyzny związane z organizacją ŚDM: przygotowanie duchowe obejmujące trzyletni program formacyjny w parafiach adresowany do młodzieży, peregrynację krzyża ŚDM oraz przygotowanie młodych w diecezji do przeżycia ŚDM i przygotowanie „dni w diecezji” poprzedzających centralne wydarzenia w Krakowie.
Przygotowanie duchowe, jak zaznaczył ks. Suchodolski powołując się na przesłanie papieża bł. Jana Pawła II i Benedykta XVI jest istotą przygotowań do ŚDM. Prelegent omówił tematykę pierwszego roku formacyjnego oraz zapoznał z materiałami formacyjnym mającymi na celu pracę w grupach w parafiach. Spotkania powinny być prowadzone przez ludzi młodych będących liderami ruchów religijnych. Tam, gdzie grup formacyjnych nie ma, tam grupa liderów powinna wspomóc sąsiednie parafie, tak by propozycja skierowana do młodych dotarła do każdego ośrodka. Pierwszy rok formacji oparty będzie na temacie Słowa Bożego, a każdy miesiąc będzie miał swój temat odnoszący się do konkretnej sytuacji młodego człowieka.
Przybliżając znaczenie symboli Światowych Dni Młodzieży ks. Suchodolski przypomniał, że ich przekazanie nastąpi w Niedzielę Palmową 13 kwietnia 2014 r. na Placu św. Piotra w Rzymie. Papież Franciszek przekaże krzyż ŚDM z rąk młodzieży brazylijskiej w ręce młodzieży polskiej. Peregrynacja symboli ŚDM (krzyża i ikony Matki Bożej) rozpocznie się od 14 kwietnia w Poznaniu, następnie krzyż trafi do diecezji kaliskiej. Diecezja włocławska otrzyma krzyż ŚDM 18 maja i będzie on pielgrzymował do 30 maja 2014 r.
Uwaga zebranych skupiła się także na przygotowaniach związanych z „dniami w diecezji” poprzedzającymi bezpośrednio wydarzenia w Krakowie w 2016 r. Każda polska diecezja, w tym i diecezja włocławska, gościć będzie po kilka tysięcy młodych ludzi z różnych stron świata. Omówione zostały pierwsze kwestie organizacyjne pobytu młodzieży na terenie diecezji.
Ks. Suchodolski, w nawiązaniu do hasła ŚDM 2016 „Błogosławieni miłosierni, albowiem on miłosierdzia dostąpią” nazwał Polskę podczas tygodnia misyjnego w 2016 „Campus miericordiae”. Każda z diecezji miała przyporządkować sobie biblijną nazwę określającą specyfikę proponowanego programu, jaki przewidziany będzie dla młodzieży goszczącej w diecezji w 2016 roku. Diecezja włocławska wybrała nazwę „Misericordia”. Jak zaznaczył autor pomysłu, ks. Artur Niemira, kanclerz Kurii i diecezjalny koordynator Światowych Dni Młodzieży 2016 w diecezji włocławskiej, „temat ŚDM 2016 wybrany przez papieża Franciszka odnosi nas do tajemnicy Bożego Miłosierdzia, którego apostołką była urodzona na terenie diecezji włocławskiej św. s. Faustyna Kowalska. Mówiąc więc o Bożym Miłosierdziu, nie można nie sięgnąć do źródła orędzia, którego głosicielką była św. Faustyna. Ponieważ na terenie diecezji urodził się także św. Maksymilian Kolbe, a męczeńską śmierć poniósł bł. ks. Jerzy Popiełuszko, temat propozycji tygodnia misyjnego nasunął się niejako sam”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.