Krzyżowa: spotkanie Fundacji Maksymiliana Kolbe w 30. rocznicę Mszy pojednania
09 listopada 2019 | 19:06 | ks. twl | Katowice Ⓒ Ⓟ
We wtorek, 12 listopada, odbędzie się w Krzyżowej spotkanie Fundacji Maksymiliana Kolbe, utworzonej przez Episkopaty Polski i Niemiec w roku 2007. Odbędzie się ono w 30. rocznicę sprawowanej tu Mszy św. z udziałem – Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego premiera wolnej Polski i Helmut Kohl, ówczesnego kanclerza Niemiec, a nazwanej później Mszą Pojednania.
W działalności Fundacji ważne jest „świadectwo pojednanych”, a więc Kościoła katolickiego w Niemczech i w Polsce oraz społeczeństw naszych krajów – podkreśla w rozmowie z KAI abp Wiktor Skworc, reprezentujący w Fundacji KEP. Dodaje, że właśnie m.in. w tym celu organizowane są warsztaty dla młodych z różnych krajów europejskich, które odbywają się każdego roku w Auschwitz.
„Fundacja prowadzi również działalność w kilku krajach na Bałkanach, starając się prowadzić ludzi do spotkania, dialogu i pojednania. Angażuje się również na rzecz ofiar niesprawiedliwości i przemocy” – przypomina metropolita katowicki.
Wspólna Fundacja działa na rzecz wprowadzenia zgody wśród niepojednanych narodów i społeczeństw. Występuje jako świadek i orędownik pojednania w duchu procesu zapoczątkowanego historycznym listem biskupów polskich do biskupów niemieckich ze słowami „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. List ten, napisany w klimacie Soboru Watykańskiego II, przekazany został biskupom z Niemiec 18 listopada 1965 r.
Wspólnotowa modlitwa i obrady Fundacji w Krzyżowej mają przypomnieć historyczne wydarzenie jakim była Msza św. – nazwana później Mszą Pojednania – w której wzięli udział Tadeusz Mazowiecki, pierwszy premier wolnej Polski i Helmut Kohl, ówczesny kanclerz Niemiec. Wydarzenie to miało miejsce 30 lat temu właśnie w tym miejscu dokładnie 12 listopada 1989 r.
Historyczną chwilą podczas wspomnianej Mszy św. stał się moment przekazania sobie znaku pokoju przez polityków, zaangażowanych w proces uzdrawiania relacji polsko-niemieckich. Warto przypomnieć, że po słowach: „Przekażcie sobie znak pokoju”, kanclerz Kohl i premier Mazowiecki nie ograniczyli się do ukłonów czy podania sobie dłoni, ale, wychodząc z klęczników, wymienili długi serdeczny uścisk.Fotografia przedstawiająca tę scenę bardzo szybko pojawiła się w światowych mediach i stała się symbolem otwarcia nowego etapu w relacjach polsko-niemieckich oraz przemian zachodzących w Europie.
Mszę św. w Krzyżowej porównywano w komentarzach do Mszy św. w katedrze w Reims we Francji z 1962 r., która została uznana za symbol pojednania francusko-niemieckiego. Uczestniczyli w niej wówczas prezydent Francji Charles de Gaulle i kanclerz RFN Konrad Adenauer.
Istnieje przekonanie, że Msza Pojednania w Krzyżowej stała się impulsem do uregulowania stosunków polsko-niemieckich, w tym także do podpisania 14 listopada 1990 r. traktatu granicznego, czyli umowy bilateralnej między Rzeczpospolitą Polską i Republiką Federalną Niemiec dotyczącej uznania granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej.
W programie jubileuszowego spotkania Fundacji Maksymiliana Kolbe w Krzyżowej przewidziana jest wspólna modlitwa o pokój i obrady nad dalszą działalnością Fundacji na rzecz pojednania czerpiącego duchowe siły z modlitwy i pamięci.
Podczas uroczystości w Krzyżowej Episkopat Niemiecki reprezentować będzie abp Ludwig Schick z Bambergu, natomiast w imieniu Konferencji Episkopatu Polski obecny będzie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, uczestniczący w pracach Fundacji od 2007 r. Mszy św. przewodniczyć będzie abp senior Alfons Nossol z Opola, który podobnie jak przed trzydziestu laty wygłosi homilię.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.