Drukuj Powrót do artykułu

Ks. Andrzej Żuraw uhonorowany nagrodą im. ks. Indrzejczyka

28 grudnia 2018 | 14:46 | apis | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Tegoroczna nagroda im. ks. Romana Indrzejczyka przyznana została ks. protojerejowi Andrzejowi Żurawowi, proboszczowi greckokatolickiej parafii pw. Opieki Najświętszej Marii Panny w Komańczy przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów 27 grudnia w Warszawie. Duchownego doceniono za wkład w dialog i pojednanie chrześcijańsko-żydowskie.

Członkowie kapituły docenili m.in. to, że od co najmniej 2010 r. ks. Andrzej Żuraw bierze udział w organizowanych na Podkarpaciu (m.in. w Hałbowie k. Nowego Żmigrodu) uroczystościach upamiętniających Ofiary Zagłady. Uczestniczy w nich regularnie – i bywają lata, że jest tam jedynym duchownym chrześcijańskim.

– Gotowość ks. Andrzeja Żurawa, dziekana sanockiego, do współpracy to ogromne wsparcie dla wielu lokalnych działaczy społecznych kultywujących pamięć o żydowskich mieszkańcach regionu i ich Zagładzie – podkreśla w rozmowie z KAI przewodniczący kapituły Bogdan Białek. Nagroda wręczona będzie jej laureatowi w najbliższym czasie w Komańczy.

Honorową nagrodę im. ks. Romana Indrzejczyka ustanowiła Polska Rada Chrześcijan i Żydów, by upamiętnić osobę tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej duchownego, byłego wiceprzewodniczącego Rady, kapelana prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Wyróżnienie przyznawane jest chrześcijańskim osobom konsekrowanym, które swoją działalnością i postawą przyczyniły się m.in. do rozwoju dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej. Rada przyznaje nagrodę na wniosek kapituły, której przewodniczy Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, członek Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów i jej były współprzewodniczący.

Dotychczasowymi laureatami byli: ks. Stanisław Bartmiński z Krasiczyna (za rok 2012), ks. Marian Bronikowski z Sieradza (2013), pastor Janusz Daszuta z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, proboszcz parafii w Kielcach (2014), ks. Henryk Paprocki z prawosławnej parafii Św. Grzegorza w Warszawie (2015), ks. Jerzy Stranz z parafii Św. Wojciecha w Poznaniu (2016). ks. Michał Jabłoński, proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie (2017).

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.