Ks. Burzyk: twórcy ikon uczą nas dystansu do własnych osiągnięć i dokonań
18 kwietnia 2012 | 13:52 | rk Ⓒ Ⓟ
„Twórcy ikon uczą nas dystansu do własnych osiągnięć i dokonań” – podkreślał 17 kwietnia ks. Eugeniusz Burzyk na wernisażu wystawy w Galerii Środowisk Twórczych w Bielsku-Białej. Ekspozycja prezentuje kilkadziesiąt XIX-wiecznych rosyjskich ikon domowych ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Na otwarciu wystawy zgromadziło się około 300 osób, w tym m.in. zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, bp Paweł Anweiler oraz prezydent Bielska-Białej, Jacek Krywult.
Kierujący diecezjalnym Duszpasterstwem Środowisk Twórczych, które jest współorganizatorem wydarzenia, ks. Burzyk podkreślił, że współczesny człowiek może sporo się nauczyć, patrząc na ikony.
„Autorzy ikon nie podpisują swoich dzieł, bo są przekonani, że ich właściwym autorem jest Duch Święty, który prowadzi ich rękę. Dlatego też mówimy o ‘pisaniu’ ikon. Tak często chwalimy się własnymi sukcesami, a nawet przypisujemy sobie osiągnięcia innych ludzi. Twórcy ikon uczą nas dystansu do własnych osiągnięć i dokonań” – zaznaczał znany kaznodzieja.
Zdaniem duchownego, ikony przypominają, że każdy nawet największy talent czy zdolności są darem Boga, bez którego nie możemy dokonać niczego.
Wystawa „Ikona jako obecność” prezentuje tylko część z liczącej około 400 sztuk kolekcji cieszyńskiej. Zbiór ten obejmuje większość typów kanonicznych ikony: Chrystusa (Mandylion, Pantokrator), Matkę Bożą (Eleusa, Hodegetria, Orantka), „prazdniki”, czyli dwanaście wielkich świąt Kościoła prawosławnego, sceny z życia Chrystusa, Maryi i świętych a także ikony kalendarzowe.
Większość ikon należących do zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego przekazana została przez Urząd Celny i Straż Graniczną w Cieszynie. Pogranicznicy i celnicy zarekwirowali dzieła przemytnikom. Ikony pochodzą z różnych warsztatów i pracowni Rosji.
Bielska ekspozycja, która towarzyszy Festiwalowi Muzyki Sakralnej "Sacrum in Musica", potrwa do 8 maja br.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.