Ks. Campagnaro: poprzez synodalność chcemy nieść współczesnemu człowiekowi Ewangelię
24 listopada 2021 | 13:55 | Łukasz Kasper | Warszawa Ⓒ Ⓟ
We wtorek odbyło się pierwsze na poziomie archidiecezji warszawskiej spotkanie konsultacyjne zwołanego przez papieża Franciszka synodu o synodalności. Uczestniczyli w nim przedstawiciele różnych środowisk i wspólnot, osoby świeckie i duchowne. – Idąc za zaproszeniem papieża Franciszka, chcemy wprowadzać synodalność, nie jako cel sam w sobie dla Kościoła, ale metodę, przez którą można nieść współczesnemu człowiekowi Ewangelię, przekazując ten sam skarb wiary, który sami otrzymaliśmy – mówi w rozmowie z KAI ks. Matteo Campagnaro, sekretarz metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza i jedna z trzech osób kontaktowych prac synodu w archidiecezji warszawskiej.
KAI: Co jest celem tych pierwszych konsultacji synodalnych?
Ks. Matteo Campagnaro: W naszej archidiecezji idziemy w tych konsultacjach dwutorowo. Metoda zwyczajna wiedzie poprzez parafie. Chcemy, aby każda parafia stworzyła synodalne grupy konsultacyjne. Ale też pragniemy, aby takie spotkania realizowały wszelkie inne środowiska ponadparafialne, wspólnoty i ruchy. Aby zatem dać wszystkim możliwość spotkania, zorganizowaliśmy spotkanie na poziomie ogólnodiecezjalnym, na które zaproszone zostały osoby kontaktowe z każdego środowiska zainteresowanego uczestnictwem w pracach synodalnych. Od prawa do lewa – wszyscy chętni zostali zaproszeni i z nimi chcemy rozmawiać na temat: „Od Kościoła klerykalnego do Kościoła synodalnego”.
KAI: Co dokładnie oznacza to hasło?
– Idąc za zaproszeniem papieża Franciszka, chcemy rzeczywiście wprowadzać synodalność – nie jako cel sam w sobie dla Kościoła, ale jako metodę, przez którą można nieść współczesnemu człowiekowi Ewangelię, przekazując ten sam skarb wiary, który sami otrzymaliśmy. Synodalność jest zatem pewną drogą do przekazywania Ewangelii. Chcemy zatem, aby powstała mentalność synodalna i była coraz bardziej widoczna w naszej archidiecezji. Tak naprawdę, owa synodalność przecież już istnieje. Nie została teraz wymyślona. W różnych wspólnotach naszej archidiecezji już ją widać. Tutaj chcemy się zastanowić, jak owa wspólnota archidiecezjalna powinna podążać razem – pasterz i jego owce, cały diecezjalny Kościół – w tych trudnych, a może innych, bo bardziej pluralistycznych niż choćby 30 lat temu, czasach.
KAI: Bp Piotr Jarecki podkreślił, że do uczestnictwa w synodzie zaproszone są wszelkie środowiska zaangażowane w życie Kościoła, ale też ludzie przeżywający kryzys wiary czy od Kościoła oddalone. Możliwe jest wysłuchanie wszystkich?
– My zapraszamy wszystkich, którzy chcą w synodzie uczestniczyć. Nikogo nie zmuszamy. Jeśli ktoś czuje się odpowiedzialny za Kościół i chciałby pomóc w drodze synodalnej, jest zaproszony. Wiemy, że wielu ludzi w ogóle nie będzie chciało się zaangażować. Ale zapraszamy wszystkich, bo uważamy, że każdy głos może ubogacić drugiego człowieka.
KAI: Jak przebiegają konsultacje synodalne w parafiach?
– Różnie. Są parafie, gdzie spotkania idą bardzo dobrze, i tu nie ma znaczenia, czy mówimy o wspólnotach w samej Warszawie czy poza nią. Ogólnie jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni, że większość parafii – jednej bardziej, inne mniej – angażuje się w ten proces. To jest dopiero początek tych konsultacji.
KAI: Jakie zagadnienia są najczęściej podejmowane?
– Tematy podał Ojciec Święty, ale chcemy też przede wszystkim rozmawiać o doświadczeniu naszego Kościoła, o wprowadzaniu samej synodalności, ale i o podziałach i ich przezwyciężaniu, o chrzcie jako postawie synodalności. Takie spotkanie diecezjalne będzie się odbywało raz w miesiącu i będzie dotykać różnych istotnych spraw dla archidiecezji warszawskiej.
KAI: Jakie nadzieje wiąże Ksiądz z synodem na etapie archidiecezji warszawskiej?
– Mam nadzieję, że owocem tego synodu będzie powolna zmiana mentalności. Oby ten synod pomógł nam wszystkim zrozumieć Kościół prawdziwie, jego naturę; to, że jest wspólnotą, która podąża razem, żeby przekazywać piękno Chrystusa całemu światu.
***
Drugie spotkanie w ramach konsultacji synodalnych na poziomie diecezjalnym odbędzie się 14 grudnia o godz. 18.00, ponownie w sali konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.