Drukuj Powrót do artykułu

Ks. dr Piotr Wierzbicki inspektorem ochrony danych osobowych w archidiecezji warszawskiej

20 września 2018 | 10:07 | archwwa | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Kard. Kazimierz Nycz powołał Inspektora Ochrony Danych w Archidiecezji Warszawskiej. Został nim ks. dr Piotr Wierzbicki.

Ustanowienie tego urzędu w archidiecezji wynika z wejścia w życie dekretu ogólnego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 13 marca 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele.

Od sierpnia br. duchowny zajmuje się ochroną danych osobowych przetwarzanych przez podmioty kościelne w archidiecezji warszawskiej. Mogą zgłaszać się do niego osoby mające wątpliwości związane z przetwarzaniem ich danych.

Inspektor ochrony danych będzie też szkolił proboszczów, w jaki sposób mają bezpiecznie przechowywać dane parafian. Jak zapewnia, „podczas szkoleń będziemy uczyć się przetwarzania danych osobowych zgodnie z wymogami dekretu Konferencji Episkopatu Polski”.

Zadaniem inspektora jest także monitorowanie przestrzegania przepisów kościelnych dotyczących ochrony danych osobowych przez osoby biorące udział w przetwarzaniu danych oraz współpraca z Kościelnym Inspektorem Ochrony Danych.

Inspektor ochrony danych w archidiecezji warszawskiej – ks. dr Piotr Wierzbicki jest prawnikiem kanonistą. W 2004 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk prymasa Józefa Glempa. Od lipca 2013 r. jest prefektem Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Wcześniej, w latach 2010-2013 był kapelanem i sekretarzem kard. Józefa Glempa.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.