Drukuj Powrót do artykułu

Ks. Dukielski: Światowe Dni Młodzieży wyrosły z doświadczenia oazowego

09.09.2017 , rm, Radom, 09-09-2017 Ⓒ ℗

Nowym moderatorem Ruchu Światło-Życie w diecezji radomskiej został ks. Krzysztof Dukielski. 39-letni kapłan był zastępcą dyrektora Krajowego Biura Światowych Dni Młodzieży w Warszawie, przy Episkopacie. Wcześniej studiował mariologię i bioetykę w Rzymie. Przez kilka lat był proboszczem we Włoszech.

– Oaza będzie moją duszpasterską troską 24 godziny na dobę. Od najmłodszych lat szedłem droga nakreśloną przez ks. Franciszka Blachnickiego. Można powiedzieć, że moje DNA to oazowa „foska” – mówił ks. Krzysztof Dukielski, który był gościem Bilansu Dnia w Radiu Plus Radom.

Moderator oazowy wyraził także opinię, że młodzi ludzie potrzebują na pustyni życia adorować Chrystusa. – Po każdych rekolekcjach pytamy ich, co było w ich trakcie najpiękniejsze? Odpowiadają, że adoracja Najświętszego Sakramentu. Podobne doświadczenia mamy w trakcie Apeli Młodych w Radomiu, a ostatnio również podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Za moich czasów nie było tego widać. Bardziej stawiało się na pracę w grupach. To pokazuję pewną tęsknotę młodzieży. Dzisiejszy pęd życia wysusza życie duchowe, a młodzi potrzebują być przy źródle wiary i życia – zauważył ks. Dukielski.

Duszpasterz studiował mariologię i bioetykę w Rzymie. Przez kilka lat był proboszczem we Włoszech. – Ten kraj nauczył mnie pokory. 15 lat temu w Polsce cieszyliśmy się z rzeszy młodych obecnych w Kościele. We Włoszech cieszyli się z każdego jednego człowieka. Przyjechałem do Polski i widzę to samo. O młodych trzeba walczyć, by przyprowadzić ich do Chrystusa – powiedział moderator oazowy.

Przypomniał, że Światowe Dni Młodzieży wyrosły z doświadczenia oazowego. – O tym mówił wiele razy św. Jan Paweł II, który doskonale zdawał sobie sprawę, jak ważne są tak duże spotkania, by młodzi mogli poczuć się we wspólnocie. Oni tego szukają we współczesnym świecie. Obejmując funkcję moderatora otrzymałem zadanie uczestniczenia w sztafecie, a więc przejmuję pałeczkę, czyli doświadczenie moich poprzedników. Ale wiem doskonale, że są nowe znaki czasu i wyzwania, aby młodzi zafascynowali się Chrystusem – mówił gość Radia Plus Radom.

Według ks. Dukielskiego oaza jest dobrą marką. – Młodzi, którzy uczestniczyli w rekolekcjach, przeżywali nawrócenia, wracają inni, doświadczyli tego, że Bóg nie może być dodatkiem w życiu – powiedział duszpasterz.

Marzeniem księdza Dukielskiego jest zorganizowanie jednego turnusu rekolekcyjnego w formie wędrownego obozu. – Mężczyźni potrzebują wyzwań. Niczego nie zakładam, tylko muszę słuchać młodych. Tego uczył nas św. Jan Paweł II – powiedział ks. Dukielski.

Ks. Krzysztof Dukielski urodził się 10 kwietnia 1978 roku w Radomiu. Święcenia kapłańskie przyjął 31 maja 2003 roku. Przez rok był wikariuszem parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Zwoleniu. Następnie studiował na Regina Apostolorum w Rzymie mariologię i bioetykę. Przez cztery lata był proboszczem parafii Wniebowzięcia Matki Bożej w Poggio Cinolfo we włoskiej Abruzji. Jest diecezjalnym duszpasterzem środowisk ochrony i służby zdrowia.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.