Ks. Gabara: zaskoczyły mnie obszary działalności kobiet w Kościele
26 października 2022 | 15:01 | gie | Łódź Ⓒ Ⓟ
98 osób z 32 wspólnot wzięło udział w Pierwszym Forum Liderek i Duszpasterzy Wspólnot Dla Kobiet, który miał miejsce w Łodzi. – Zaskoczyły mnie obszary działalności kobiet w Kościele. Istnieją wspólnoty działające na rzecz kobiet w zakładach karnych, wspólnoty młodych wdów czy byłych sióstr zakonnych – powiedział generalny duszpasterz kobiet w archidiecezji łódzkiej ks. Paweł Gabara.
„Chryzmat i apostolstwo kobiet w Kościele”– to hasło kongresu, który odbył się 22 października w Łodzi. Kobiece wspólnoty w Kościele rzymskokatolickim to często inicjatywy oddolne, grupy, które zawiązują się w mediach społecznościowych, a potem pragną regularnie się spotykać przy parafiach i korzystać z duszpasterskiej opieki kapłanów.
– W Łodzi zobaczyłyśmy, jak różnorodne są wspólnoty kobiece. Dostrzegają one potrzeby kobiet i odpowiadają na nie – mówi liderka warszawskiej wspólnoty „Dzielne niewiasty” Agnieszka Kałuża. – W naszych wspólnotach mogą odnaleźć się kobiety czasem w trudnych sytuacjach życiowych. Wspólnoty pełnią rolę grup wsparcia, pomagają też rozwijać relację z Bogiem. Bardzo się cieszę że Kościół coraz bardziej otwiera się na kobiety.
Wspólnota „Dzielne niewiasty”, której liderką jest Agnieszka Kałuża, określa swoją misję jako troskę o harmonijny rozwój kobiety. – Spotykamy się raz w miesiącu przy parafii św. Klemensa Hofbauera w Warszawie prowadzonej przez księży redemptorystów – mówi liderka. – Spotkania trwają cały dzień, zapraszamy do prowadzenia warsztatów specjalistów z różnych dziedzin rozwoju osobistego, później mamy część duchową.
Podsumowując łódzki kongres Agnieszka Kałuża zwróciła uwagę, że jednym z głównych problemów zgłaszanych na forum był brak w niektórych diecezjach duszpasterzy posługujących kobiecym wspólnotom.
Ks. Paweł Gabara, generalny duszpasterz kobiet w archidiecezji łódzkiej, podkreśla, że spotkanie miało bardzo dobry wymiar synodalny: – Są to najczęściej młode kobiety albo w średnim wieku, które czują odpowiedzialność za Kościół i swoją misję, pragną formować siebie w duchu nauczania Kościoła i chcą być przez Kościół zauważone.
Niestety, jak zaznacza kapłan, nie wszystkie diecezje w Polsce mają ustanowionych duszpasterzy kobiet i czasem mimo próśb kobiet kierowanych do kurii diecezjalnych nie udaje się oddelegować duszpasterza środowiska. Na 44 diecezje tylko ok. 30 powołało duszpasterzy kobiecych wspólnot.
Ks. Gabara przyznaje, że zaskoczyła go liczba wspólnot i obszary ich działalności. Kapłan wylicza: – Istnieje na przykład wspólnota „Ogród Maryi”, która działa na rzecz kobiet przebywających w zakładach karnych. Inna wspólnota „Młode wdowy” zrzesza kobiety, które utraciły mężów, kolejna zrzesza byłe siostry zakonne, które pragną żyć nadal charyzmatami życia zakonnego „w świecie”. Jest wspólnota dla młodych mam z małymi dziećmi „Macierzanki”, są „Perły Maryi”, wspólnota „Miriam”, czy działająca w Łodzi „OlaBoga” – wspólnota Odnowy w Duchu Świętym. Kobiety pragną, aby Kościół widział ich potrzeby i na nie odpowiadał, zauważa duszpasterz.
Projekty skierowane do kobiet
W ostatnich latach zainicjowano trzy główne projekty dla kobiet.
Platforma „Kierunek Niebo” to projekt, który powstał w roku 2020 (w czasie pandemii koronawirusa). W zamyśle twórców (duszpasterstwa kobiet w Łodzi) stanowi on platformę, na której zamieszczane są materiały formacyjne pogłębiające życie intelektualne, emocjonalne i duchowe w oparciu o nauczanie Kościoła. W ramach projektu kobiety mają możliwość uczestnictwa w spotkaniach, konferencjach, warsztatach i rekolekcjach. Platforma www.kierunekniebo.pl oraz profil na fb #kierunekniebopl są również przestrzenią spotkań i prowadzenia twórczego dialogu.
Drugi projekt to coroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet Na Jasną Górę, która odbywa się od 2020 r. w niedzielę poprzedzającą Dzień Matki.
Trzeci projekt to zainicjowane w tym roku Forum Liderek i Duszpasterzy Wspólnot Dla Kobiet. Forum jest skierowane do liderek wspólnot działających przy parafiach, w dekanatach lub diecezjach oraz duszpasterzy sprawujących opiekę nad wspólnotami.
Kobiecość jako charyzmat
– Zwołując kongres mieliśmy cztery główne cele – mówi ks. Gabara – po pierwsze, chodziło nam o to, żebyśmy się poznali, po drugie, abyśmy się razem pomodlili, po trzecie, abyśmy się zastanowili, jak wspólnoty działające na rzecz kobiet mogą wzbogacić Kościół, i po czwarte, chcieliśmy omówić kwestie charyzmatu, bo kobiecość sama w sobie jest charyzmatem.
Duszpasterz podkreśla, że forum miało za zadanie bardziej scalić to środowisko oraz pomóc kobietom, by ich wspólnoty były objęte troską Kościoła. Organizatorem kongresu był bp Wiesław Szlachetka – delegat ds. Duszpasterstwa Kobiet przy Konferencji Episkopatu Polski.
I Forum Liderek i Duszpasterzy Wspólnot dla Kobiet czynnie działających w Kościele rzymskokatolickim odbyło się 22 października w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Kolejne forum zaplanowano na październik 2023 r. w Warszawie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.