Ks. Gontarek nowym zwierzchnikiem Kościoła Polskokatolickiego
14 czerwca 2023 | 15:08 | sp, mp | Lublin Ⓒ Ⓟ
13 czerwca Synod Kościoła Polskokatolickiego w RP wybrał nowego zwierzchnika Kościoła i ordynariusza warszawskiego. Został nim 53-letni ks. dr Andrzej Gontarek, p.o. zwierzchnika tego Kościoła po śmierci bp. Wiktora Wysoczańskiego oraz proboszcz parafii w Lublinie.
Uzyskał on 42 z 45 głosów. Synod wybrał ponadto trzech kolejnych biskupów – ks. inf. Stanisława Bosego na biskupa diecezji wrocławskiej, ks. inf. Antoniego Normana na biskupa diecezji krakowsko-częstochowskiej. Na biskupa wybrano również proboszcza warszawskiej parafii katedralnej ks. Henryka Dąbrowskiego, który będzie biskupem pomocniczym diecezji warszawskiej.
Ks. Andrzej Gontarek (ur. 10 maja 1970 w Głowaczowie) jest duchownym i teologiem starokatolickim, wykładowcą akademickim. Przez wiele lata był wikariuszem biskupim i sekretarzem Rady Synodalnej Kościoła, co łączył z funkcją proboszcza parafii polskokatolickiej w Lublinie. Od kwietnia 2023, po śmierci bp. Wysoczańskiego pełnił obowiązki ordynariusza diecezji warszawskiej, przewodniczącego Rady Synodalnej i zwierzchnika Kościoła Polskokatolickiego w RP.
Kościół Polskokatolicki w Rzeczypospolitej Polskiej jest Kościołem starokatolickim. Liczy ok. 18 tys. wiernych. Należą oni do 72 parafii w trzech diecezjach. Kościół ten powstał w końcu XIX wieku wśród Polonii w Stanach Zjednoczonych. Utworzyli go polscy księża nie chcący być podporządkowani tamtejszej hierarchii, zdominowanej wówczas przez biskupów pochodzenia irlandzkiego.
Zmiany na stanowiskach – jakich wyborów dokonali biskupi na 395. Zebraniu Plenarnym?
Polskokatolicy pojawili się na ziemiach polskich w latach 20. XX w. jako reemigranci z USA, członkowie Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego. Prawne uznanie Kościoła nastąpiło w 1946 r. Władze komunistyczne podjęły szereg działań mających na celu podporządkowanie Kościoła Polskokatolickiego i wykorzystania go przeciw Kościołowi rzymskokatolickiemu. W 1951 r. Kościół oderwany został od całości PNKK w USA i Kanadzie. Łączność ta została oficjalnie przywrócona w 2013 r.
Kościół Polskokatolicki w RP należy do Unii Utrechckiej Kościołów Starokatolickich. Światowej Rady Kościołów, Konferencji Kościołów Europejskich oraz Polskiej Rady Ekumenicznej. Zaangażowany jest w dialog ekumeniczny.
Nauka Kościoła Polskokatolickiego nie różni się wiele od nauki i tradycji Kościoła rzymskokatolickiego. Wierni nie uznają dogmatu o nieomylności papieża. Kościół ma strukturą demokratyczną – najwyższą władzę sprawuje Synod. Kapłanów nie obowiązuje celibat.
Godłem Kościoła Polskokatolickiego w RP jest otwarta księga Ewangelii, wsparta o krzyż i palmę, na tle promieniującej tarczy słonecznej z napisem „Prawdą, Pracą, Walką”. Hymnem Kościoła Polskokatolickiego w RP jest pieśń: „Tyle lat, my, Ci o Panie”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.