Ks. H. Zollner: Benedykt XVI powinien złożyć oświadczenie
23 stycznia 2022 | 06:15 | ts (KAI/KNA) | Rzym Ⓒ Ⓟ
Papież-senior Benedykt XVI powinien wydać osobiste oświadczenie w związku z opublikowanym w Monachium raportem o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich w Kościele. Podkreślił to watykański ekspert ds. ochrony dzieci, niemiecki jezuita o. Hans Zollner. „Mógłby na przykład powiedzieć: nie przypominam sobie, czy brałem udział w konkretnym posiedzeniu. Jeśli tam byłem, popełniłem błąd i za to przepraszam” – powiedział w pierwszej reakcji ks. Zollner w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA w Rzymie.
Duchowny jest dyrektorem Instytutu Antropologii i Interdyscyplinarnych Studiów nad Godnością Człowieka i Ochroną Osób Bezbronnych na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim – do września ub.r. znanego jako Centrum Ochrony Małoletnich. Jego zdaniem, Joseph Ratzinger jako arcybiskup Monachium powinien był poświęcić tej sprawie więcej uwagi, nawet jeśli stan wiedzy psychologicznej był wtedy inny. Ks. Zollner wyraził też zaskoczenie, że stanowisko papieża-emeryta, dołączone do ekspertyzy, ograniczyło się do aspektów prawnych i kanonicznych, natomiast niemal zupełnie brakuje w nim wymiaru ludzkiego.
Takiego odczuwalnego, zrozumiałego osobistego wyjaśnienia jezuita oczekuje również od wszystkich wymienionych w ekspertyzie jako osoby odpowiedzialne. Ponadto w archidiecezji Monachium i Fryzyngi konieczne są konkretne środki budujące zaufanie. Jednym z nich powinno być rozbudowanie biura rzecznika osób poszkodowanych. „Trzeba zbliżyć się do parafii i rodzin, w których były i nadal się utrzymują zadrażnienia i podziały, tworzyć klimat, w którym będą mogły się zabliźniać rany” – stwierdził watykański ekspert ds. ochrony dzieci.
Według niego ekspertyza, przedstawiona przez kancelarię Westpfahl Spilker Wastl (WSW) jest „cenna”, ponieważ jest bardziej kompleksowa niż np. ogłoszone wyniki postępowania w przypadku nadużyć w archidiecezji Kolonii, nie dotyczy bowiem jedynie aspektów prawnych. „Metodologia jest prawidłowa: nie tylko oceniano akta, ale także przesłuchiwano osoby poszkodowane i świadków” – podkreślił niemiecki jezuita, dodając, że „dowodzi to także, iż badanie zlecone przez Kościół może być całkowicie niezależne”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.