Ks. Iacobone: Katakumby są jak Twitter
16 października 2021 | 18:00 | Marek Krzysztofiak SJ/vaticannews.va | Watykan Ⓒ Ⓟ
Z okazji przypadającego dziś Dnia Katakumb można w Rzymie zwiedzić 7 katakumb znajdujących się w różnych miejscach miasta. „Katakumby to korzenie naszego chrześcijaństwa” – powiedział ks. Pasquale Iacobone z Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej. Jego zdaniem katakumby są trochę jak Twitter.
Inicjatywa obejmuje ścieżki edukacyjne, warsztaty dla dzieci oraz oprowadzanie z przewodnikiem (również w języku migowym). Dziś wieczorem w kościele św. Agnieszki sprawowana będzie Eucharystia przez kard. Gianfranco Ravasiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Kultury. W niedzielę otwarte dla turystów będą także starożytne podziemia chrześcijańskie w innych częściach Lacjum, takie jak Nepi, Bolsen, Grottaferrata czy Rignano Flaminio.
W wydarzeniu można wziąć udział bezpłatnie, rejestrując się na stronie internetowej. Przygotowano także możliwość zwiedzania online.
„Gdy 4 lata temu Papież Franciszek powołał mnie na sekretarza Komisji, zdałem sobie sprawę, że katakumby są zapomniane, zwłaszcza przez wspólnoty chrześcijańskie, które odwiedzają Rzym. A są to przecież korzenie naszego społeczeństwa i dzisiejszej kultury, korzenie chrześcijańskiej Europy – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Iacobone i dodał: „Warto ponownie zaproponować to doświadczenie jako kontakt z pierwszą wspólnotą chrześcijańską Rzymu. Sami rzymianie nie wiedzą prawie nic o tym, co znajduje się pod ich stopami. Darmowe zwiedzanie katakumb może być okazją, by bardziej uświadomić sobie to bogactwo, nie tylko artystyczne czy archeologiczne, ale przede wszystkim bogactwo przekazu.
Jego zdaniem katakumby są trochę jak Twitter. „Ich symbole, proste znaki, dzięki swojej zwięzłości przekazują istotę wizji świata i rzeczywistości, życia pozagrobowego, a jednocześnie dają nadzieję. Pozwalają nam wejść w rzeczywistość wiary chrześcijańskiej i na poziomie komunikatywnym są bardzo skuteczne. Są jak pieczęć i marka, starożytny logotyp tego, czym jest chrześcijańskie życie“ – powiedział ks. Iacobone.
Jak stwierdza sekretarz papieskiej Komisji, „wizyta w Katakumbach nie jest smutna ani depresyjna, ale radosna i ekscytująca”, bo „odkrywamy tam symbole, które są skoncentrowane na życiu, nadziei, radości i szczęściu. Mogą służyć chrześcijańskiej inicjacji, ale także korespondować z ludzkim doświadczeniem zwiedzających, bo pozwalają skonfrontować się z istotnymi dla życia pytaniami, proponując odpowiedzi całkowicie pozytywne” – podkreśla ks. Iacobone.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.