Ks. Józef Kubicki nie żyje
17 maja 2011 | 10:53 | tk, BP KEP / ju., ms Ⓒ Ⓟ
Ks. Józef Kubicki TChr, dyrektor biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie KEP zginął 16 maja w wypadku samochodowym pod Warszawą. Miał 60 lat.
Zespół, którym kierował ks. Kubicki od lat w II niedzielę Adwentu prowadzi coroczne, ogólnopolskie zbiórki pieniędzy na rzecz Kościoła na Wschodzie. W ubiegłym roku dało się zebrać na ten cel 2 mln 170 tys. zł.
„Ofiarność Polaków na rzecz Kościoła katolickiego na Wschodzie jest przeogromna. Myślę, że po części wynika to z faktu, że wielu Polaków ma swoich najbliższych za naszą wschodnią granicą” – mówił ks. Kubicki w wywiadzie dla KAI niespełna 2 lata temu.
Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie (do 1992 działający jako Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików na Wschodzie) istnieje od 1989 roku. Ks. Józef Kubicki kierował biurem Zespołu od 2001 r.
Organizował zbiórki i przekazywał fundusze na rzecz remontów i budowy kościołów, kaplic, przedszkoli, świetlic oraz ich wyposażenia. Zabiegał też o to, by do pracy ewangelizacyjnej na Wschód wyjeżdżało jak najwięcej dobrze przygotowanych księży, sióstr i świeckich wolontariuszy z Polski. „Biskupi, którzy przyjeżdżają do Polski z krajów b. ZSRR proszą nas wciąż o pomoc personalną kapłanów i sióstr zakonnych, ponieważ zakres posługi charytatywnej i ewangelizacyjnej poszerza się o nowo powstające ośrodki pomocy wychowawczej wobec miejscowego społeczeństwa, a zwłaszcza wobec dzieci osieroconych” – mówił KAI ks. Kubicki.
Zwracał też uwagę na ekumeniczny aspekt obecności katolików z Polski na tamtych terenach: „Zachęcamy udających się do pomocy Kościołowi na Wschodzie, żeby reewangelizacja tych terenów, przyczyniała się do współpracy z chrześcijanami Kościoła prawosławnego, co jest bardzo ważne w kontaktach z braćmi prawosławnymi oraz budowaniu jedności wiary, miłości i nadziei o owocną przyszłość wspólnot chrześcijańskich”. Często także sam udawał się na Wschód. Brał udział w uroczystościach kościelnych i odwiedzał pracujących tam księży i siostry. W ostatni weekend odwiedził Siostry od Aniołów w Wilnie.
Urodził się 30 maja 1951 r. w Krzepielowie w województwie zielonogórskim. Po maturze w 1970 r. wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Ziębicach. Następnie ukończył studia filozoficzne oraz teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa w Poznaniu, otrzymując dyplom magistra teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 9 maja 1977 r. przyjął w katedrze poznańskiej święcenia kapłańskie.
Przez rok pracował jako wikariusz w parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Chociwlu (archidiecezja szczecińsko-kamieńska). W latach 1978-1982 skierowano go do Referatu Powołaniowego Towarzystwa Chrystusowego do Ziębic (archidiecezja wrocławska), gdzie prowadził rekolekcje powołaniowe dla młodzieży męskiej oraz głosił rekolekcje parafialne na terenie Polski i za granicą.
W latach 1983-1989 był prefektem i wychowawcą oraz wicerektorem w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu. W roku 1990 został skierowany do parafii pw. Świętego Ducha w Szczecinie-Zdrojach, gdzie był proboszczem do końca sierpnia 1999 r.
W latach 1990-1999 pełnił również funkcję wicedziekana w dekanacie Szczecin-Osiedle Słoneczne (od 1994), był diecezjalnym dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych (od 1993), obrońcą węzła małżeńskiego w szczecińskim Sądzie Metropolitalnym (1991-1994) oraz spowiednikiem studentów Kolegium Teologicznego w Szczecinie.
W latach 1996-1998 dojeżdżał na Papieski Wydział Teologiczny do Poznania, gdzie ukończył podyplomowe studium licencjackie i doktoranckie oraz w 2002 r. napisał i obronił na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu rozprawę doktorską „Sakrament bierzmowania we współczesnym duszpasterstwie polskim. Na podstawie doświadczeń archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej”.
Dnia 1 września 1999 r. został przełożonym domu zakonnego chrystusowców w Łomiankach (do 2007 r.). Od 31 stycznia 2001 r. pracował w Zespole Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Był także, od 7 lutego 2001 r., referentem ds. misyjnych w Towarzystwie Chrystusowym.
Ks. Józef Kubicki zginął 16 maja w wypadku samochodowym w Marysinku pod Warszawą. Jechał na uroczystość święceń kapłańskich w Poznaniu, gdzie znajduje się dom generalny chrystusowców.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.