Ks. Kazimierz Radzik ponownie generałem michalitów
28 kwietnia 2010 | 11:32 | ks. Grzegorz Sprysak, aw / kw Ⓒ Ⓟ
XX Kapituła Generalna Księży Michalitów, która obraduje od 15 kwietnia w Markach k. Warszawy, wybrała przełożonego generalnego. Na urząd generała Zgromadzenia Św. Michała Archanioła został ponownie wybrany ks. Kazimierz Radzik.
Ks. Kazimierz Radzik urodził się 2 stycznia 1956 r. w Binczarowej k. Gorlic w wielodzietnej rodzinie Józefa i Janiny (11 rodzeństwa). Pierwsze śluby zakonne w Zgromadzeniu św. Michała Archanioła złożył w 1975 roku, śluby wieczyste w 1979 r. Święcenia kapłańskie przyjął 24 kwietnia 1982 r. Ukończył specjalistyczne studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na Wydziale Nauk Społecznych w sekcji pedagogiki.
Pracował jako duszpasterz młodzieży, m.in. był głównym moderatorem michalickich oaz. Przez pięć lat był dyrektorem macierzystego domu zakonnego w Miejscu Piastowym. W 1994 r. objął funkcję prefekta kleryków w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Michalitów w Krakowie. W 1997 r. został dyrektorem Domu Dziecka Moja Rodzina w Pawlikowicach k. Wieliczki. Od 1998 r. był proboszczem parafii p.w. Matki Bożej z Góry Karmel oraz kustoszem sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Górkach k. Garwolina, a także dyrektorem domu rekolekcyjnego.
26 kwietnia 2004 roku, w czasie obrad XIX Kapituły Generalnej, został wybrany przełożonym generalnym Zgromadzenia. Zastąpił o. generała ks. Kazimierza Tomaszewskiego, który tę funkcję pełnił przez 12 lat (dwie kadencje). 27 kwietnia 2010 roku, jedenastego dnia obrad XX Kapituły Generalnej, ks. Kazimierz Radzik został ponownie wybrany na najwyższy urząd w Zgromadzeniu.
Ks. Kazimierz Radzik jest dziesiątym Przełożonym Generalnym w historii Zgromadzenia św. Michała Archanioła.
Zgromadzenia św. Michała Archanioła zostało założone pod koniec XIX w. w Miejscu Piastowym przez ks. Bronisława Markiewicza (1842-1912). Jego celem była i jest opieka nad zaniedbaną i ubogą młodzieżą. Program formacyjny zawierał się w hasłach powściągliwość i praca. Zgromadzenie zostało zatwierdzone dopiero w 1921 r., 12 lat po śmierci Założyciela.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.