Ks. Kryża: zbieramy pieniądze ponad podziałami
04 grudnia 2019 | 18:39 | ar | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Zbieramy pieniądze ponad podziałami. Nikt nie pyta, czy wsparcie trafi do Polaka czy nie. Wszystkim udzielana jest pomoc i kropka – powiedział ks. Leszek Kryża, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na wschodzie podczas konferencji prasowej w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Już po raz 20. w najbliższą niedzielę w Kościele w Polsce obchodzony będzie Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Dzięki hojności polskich parafian i darczyńców, w 2019 roku Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie KEP zrealizował już 340 próśb, na kwotę 2 355 000 zł, z czego najwięcej trafiło na Ukrainę i Białoruś.
O pomoc we wsparciu zbiórki zaapelował abp Stanisław Gądecki. – Pamiętajmy, że dużą część tamtejszej ludności stanowią Polacy, którzy znaleźli się tam nie z własnego wyboru. Jesteśmy im winni pamięć i troskę, otaczajmy ich modlitwą i pomocą – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w nagraniu przygotowanym specjalnie z okazji Dnia Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie, które poprzedziło konferencję.
Biskup Antoni Dydycz, przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, zauważył, że najbliższa niedziela, będąca dniem zbiórki, oparta jest na dwóch mocnych fundamentach – z jednej strony jest to Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, z drugiej, data powstania Unii Europejskiej. – Warto do tego nawiązać. Może niektórzy zapomnieli, ale zbieżność tych dat nie jest przypadkowa. Gdyby Unia Europejska pamiętała o swoich katolickich korzeniach, nie mielibyśmy tak kryzysowej sytuacji w Europie – stwierdził hierarcha. Duchowny zauważył, że Polaków bardzo wiele łączy z sąsiadami zza wschodniej granicy. – Są to narody, które przeżywały podobną sytuację, nie wszystkie miały szczęścia, by uporządkować swoją przyszłość, tak jak udało się to naszej Ojczyźnie – powiedział biskup, dodając, że jest to niewątpliwa zasługa Jana Pawła II, bez którego „nie bylibyśmy tu gdzie jesteśmy”. – Tym bardziej jesteśmy winni pomoc innym – podkreślił.
Albertynka s. Hieronima Dorota Kondracka z przytuliska dla kobiet we Lwowie opowiedziała o codziennych trudach mieszkańców. – Naszym głównym celem jest wybudowanie przytuliska dla kobiet, matek z dziećmi. We Lwowie mieszkam z dwiema innymi siostrami. Jedna z nich gotuje w kuchni Caritas, wydaje blisko 100 posiłków dziennie, a ja razem z drugą siostrą pomagam m.in. ludziom na ulicy – tłumaczyła albertynka.
Siostra dodała, że pomaga wielu mieszkającym we Lwowie Polakom, którzy doceniają wsparcie z Ojczyzny. – Chodzimy do osób starszych, schorowanych. Jedna 93-letnia Polka wyznała, że jej największym marzeniem było spotkać kogoś, kto mówi po Polsku. Jak się potem okazało, ta bardzo schorowana kobieta, przeżyła obóz koncentracyjny. Teraz zmaga się ze starością i chorobą, codziennie uczę się od niej wiary – wyznała.
S. Hieronima przyznała też, że najtrudniejszym doświadczeniem w jej posłudze jest widok chłopców, których przygotowywała do Pierwszej Komunii Świętej, którzy giną na wojnie lub wracają z niej całkowicie odmienieni. – To tragedia. Tragedia matek, ojców, dzieci, całych rodzin, które straciły cały swój dorobek życia, mieszkanie, a często też najbliższych – dodała.
Siostra posługuje również w ośrodkach psychiatrycznych. Jak mówi, spotyka tam wielu młodych ludzi, którzy nie potrafią żyć w takiej rzeczywistości, często sięga po używki, popadając w depresje i uzależnienie. – W kontakcie z bezdomnymi doświadczyłam, że pod brudnymi łachmanami, robactwem i brudem, jest człowiek. Bliźni, potrzebujący pomocy – wyznała. S. Hieronima zwróciła się do papieża Franciszka z prośbą o wsparcie w budowie schroniska. – Nie czekałyśmy długo na pomoc – powiedziała.
O swojej przygodzie z Wolontariatem Syberyjskim opowiedziała dziennikarka Anna Czytowska. – Pomoc potrzebującym uczy pokory, otwartości na ludzi. Zostawiamy swoje przyzwyczajenia i egoizmy – stwierdziła, dodając, że poleca każdemu takie doświadczenie. – Wolontariat to świadectwo wiary w działaniu – podsumowała.
O swoich publikacjach nt. polskich duchownych posługujących na wschodzie opowiedziała s. Renata Zielińska OP. Dzieło to docenił Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej. Podkreślił, że Kościół na wschodzie się odradza, a co istotne, zajmuje się dokumentacją swojej historii. Zapewnił również o wsparci IPN-u w tych działaniach. – Mam nadzieję, że również wspomnienia księży i świeckich, posługujących w tamtych terenach, będą publikowane. Bez pomocy polskiego Kościoła tamtejsze Kościoły nie mogłyby się rozwijać ani nawet funkcjonować – stwierdził.
O swoich doświadczeniach opowiedziała również Wiktoria Charczenko, prezes zarządu Fundacji Pomoc Polakom Donbasu. Organizacja ta prowadzi obecnie m.in. akcję „Łączy nas Polska”, dzięki której rodziny z Donbasu i okolic mogły przyjechać na krótki pobyt do rodzin polskich. Drugi projekt fundacji nosi nazwę „Niepodlegli i zjednoczeni”, zajmuje się poszukiwaniem i szkoleniem liderów. Tamtejsze społeczeństwo jest bardzo rozbite, dużo w nim nienawiści, zwierzęcego instynktu. Niestety to ziarna wojny, które pozostają. Nasze projekty mają pomóc. Mogę potwierdzić, że każdy ofiarowany przed Polaków grosz, trafia do ludzi najbardziej potrzebujących – zaznaczyła.
Ks. Leszek Kryża, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie podsumował datki zebrane w 2019 r. Zaprezentował również cegiełki w formie maskotek dla dzieci, z książeczkami dotyczącymi polskiej historii. – Zbieramy pieniądze ponad podziałami. Nikt nie pyta, czy wsparcie trafi do Polaka czy nie, czy do katolika czy prawosławnego. Wszystkim udzielana jest pomoc i kropka – zaznaczył. Duchowny zachęcał również do udziału w trzeciej edycji Wolontariatu Syberyjskiego. – Ta posługa ma również swój ciąg dalszy, wszyscy pozostają kontakcie, piszą do siebie, odwiedzają się. O to właśnie chodzi, żeby budować mosty, które maja swój ciąg dalszy – podsumował.
Na zakończenie konferencji ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP, przekazał, że w dzisiejszej audiencji papież Franciszek polecił wszystkim wiernym polskie dzieło i podziękował za wsparcie – Cały świat usłyszał o tej inicjatywie – zaznaczył.
Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, na miarę swoich możliwości, w oparciu o złożone ofiary, służy pomocą duszpasterzom i wiernym tam posługującym i mieszkającym. Aktualnie Kościołowi za wschodnią granicą służy ponad 200 kapłanów diecezjalnych, około 300 kapłanów zakonnych, 320 sióstr zakonnych i 20 braci zakonnych z Polski oraz osoby świeckie. Do biura Zespołu napływają pisemne prośby z diecezji, parafii oraz ze zgromadzeń zakonnych pracujących na Wschodzie. W roku 2019 (do 20.11.2019 r.) zostało już zrealizowanych 340 próśb, na kwotę 2 355 000 zł, z czego najwięcej trafiło na Ukrainę i Białoruś.
Na powyższą kwotę składają się między innymi: dotacje na budowę nowych świątyń, odbudowę oraz renowację kościołów, plebanii oraz sal katechetycznych (460 600 zł). Inicjatywy duszpasterskie, np. wakacyjny wypoczynek połączony z formacją dla dzieci i młodzieży, świetlice i przedszkola, domy dziecka itp. (440 150 zł), działalność charytatywna poszczególnych ośrodków w tym: domy seniora, domy samotnej matki, pomoc potrzebującym, stołówki i kuchnie prowadzone przez siostry i braci zakonnych służące dożywianiu dzieci, starszych i najbiedniejszych (390 200 zł) oraz stypendia dla studentów ze Wschodu (45 400 zł). Zespół świadczy też nieustannie pomoc liturgiczną dla Kościoła katolickiego na Wschodzie poprzez zakup dla konkretnych parafii paramentów lituirgicznych, nagłośnień do kaplic i świątyń, ksiąg liturgicznych, a także modlitewników i śpiewników oraz wszelkiego rodzaju pomocy katechetycznych (420 000 zł).
Ponadto, Zespół finansuje wysyłkę prasy katolickiej, w tym wiadomości KAI czy czasopisma „Miłujcie się” oraz wspiera wydawnictwa i media działające w ramach Kościoła na Wschodzie (65 700 zł) a także wiele innych projektów. W mijającym roku Zespół wsparł organizację wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży (obejmującego 350 uczestników), Dni Młodzieży w diecezji kijowsko-żytomierskiej czy Kongres Rodzin na Ukrainie. Z inicjatywy Zespołu powstał też Wolontariat Syberyjski, skupiający osoby świeckie, które w czasie swojego urlopu czy wakacji pomagają duszpasterzom i siostrom zakonnym na Wschodzie. W 2019 roku na posługę wolontaryjną na Ukrainę, do Kazachstanu i na Syberię, wyjechało 35 osób. W listopadzie rozpoczęła formację kolejna czyli III grupa. Zespół sfinansował wydanie książki „Metropolici Lwowscy Eugeniusz Baziak i Marian Jaworski”.
W Kościele w Polsce Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie będzie obchodzony w II niedzielę Adwentu z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski już po raz dwudziesty. Wydarzeniu towarzyszy coroczna zbiórka do puszek.
Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej czyli Białoruś, Litwa, Łotwa i Estonia, Ukraina, Rosja, Mołdawia, Armenia, Gruzja, Kazachstan, Tadżykistan, Kirgizja i Uzbekistan.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.