Drukuj Powrót do artykułu

Ks. Leszek Kryża TChr: Mieszkańcy Ukrainy pragną, by powrócił pokój

11 stycznia 2018 | 15:46 | kana | Kraków Ⓒ Ⓟ

W środowy wieczór w krakowskiej siedzibie Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” odbyło się spotkanie z cyklu „Gość na Polach”, tym razem poświęcone sytuacji Kościoła na Ukrainie. Zaproszenie do „Pól Dialogu” przyjęli ks. Leszek Kryża TChr, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP oraz Dorota Abdelmoula, dziennikarka KAI.

– Mieszkańcy wschodniej Ukrainy przede wszystkim – mówiła podczas spotkania Dorota Abdelmoula. Dziennikarka w 2017 r. dwukrotnie przebywała na wschodniej Ukrainie. Jak podkreśliła, mieszkańcy, którzy pozostali na terenach należących dziś do tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, są często niesłusznie posądzani o popieranie jej powstania. – W rzeczywistości to są ludzie, którzy tam zostali, bo często nie mają dokąd uciec, a wszystko, co w życiu osiągnęli, znajduje się tam, na miejscu – mówiła.

Z kolei ks. Leszek Kryża TChr podkreślił, że mieszkańcy tych terenów pragną tylko jednego – zakończenia wojny. – Zwykli, szarzy obywatele nie widzą szans na rozwiązanie tego konfliktu. Każdy pyta o to, kiedy to piekło się skończy, ale nikt nie potrafi dać na to pytanie odpowiedzi – mówił kapłan.

Prelegenci w swoim wystąpieniu zaznaczyli, że sytuacja wielu obywateli na wschodniej Ukrainie jest bardzo ciężka: – Ludzie nie wiedzą, czy kupić jedzenie, leki czy opłacić rachunki. Emerytura, w przeliczeniu na złotówki, sięga około dwustu złotych. A ceny można porównać do tych, które są w Polsce – mówili.

Nie zabrakło także słów o pomocy ze strony Kościoła. – Kościół często e wyręcza lokalne władze w niwsieniu pomocy najbardziej potrzebującym – mówiła Abdelmoula. Podkreśliła także, że bardzo istotne jest, aby wsparcie dla ofiar wojny płynęło systematycznie, przez cały rok. – Informacje o potrzebach staramy się zbierać od miejscowego duszpasterza i sióstr zakonnych, bo oni najlepiej wiedzą, czego w danej chwili brakuje – dodał ks. Kryża.

„Gość na Polach” to owoc współpracy Papieskiego Stowarzyszenia PKWP z krakowską redakcją “Gościa Niedzielnego”. Celem cyklicznych spotkań jest przybliżenie sytuacji z krajów objętych konfliktami zbrojnym oraz tych, gdzie chrześcijanie są zagrożeni.

Pola Dialogu znajdujące się w Krakowie przy ul. Stradomskiej 6 można odwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-17:00 oraz w soboty od godziny 10:00 do godziny 14:00.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.