Ks. Lombardi: autorytet papieża nie został osłabiony
27 marca 2010 | 19:43 | tł. ml (KAI Rzym) / kw Ⓒ Ⓟ
Liczba oskarżeń o nadużycia seksualne duchownych spadła w ostatnim roku o ponad 30 proc., a większość z nich dotyczy przypadków sprzed ponad 30 lat – oświadczył ks. Federico Lombardii w komentarzu na falach Radia Watykańskiego.
Według dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej jest to ważna wiadomość „w kontekście niedawnych ataków medialnych, które niewątpliwie wyrządziły szkodę” Kościołowi. Jednak „autorytet papieża” i wysiłki Kongregacji Nauki Wiary „wychodzą zeń nie osłabione, lecz utwierdzone” w „zwalczaniu i wykorzenieniu plagi nadużyć, gdziekolwiek się ona pojawia” – wskazał włoski jezuita.
Publikujemy pełny tekst wypowiedzi ks. Lombardiego:
Sprawa nadużyć seksualnych wobec nieletnich ze strony duchowieństwa katolickiego również w ostatnich dniach była szeroko obecna w mediach wielu krajów, w szczególności w Europie i w Północnej Ameryce, po ogłoszeniu listu papieża do irlandzkich katolików. Nie stanowi to niespodzianki. Temat jest takiej natury, że przyciąga uwagę mediów, a sposób, w jaki Kościół podchodzi do niego, ma kluczowe znaczenie dla jego moralnej wiarygodności. Faktycznie przypadki, na które zwrócono uwagę odbiorców, w większości miały miejsce dawno temu, nawet całe dziesięciolecia, ale przyznanie się do nich i zadośćuczynienie za nie wobec ofiar, to cena przywrócenia sprawiedliwości oraz owego „oczyszczenia pamięci”, które pozwala z odnowionym zaangażowaniem, a zarazem z pokorą i ufnością spojrzeć w przyszłość. Do ufności tej przyczyniają się liczne pozytywne sygnały, nachodzące od różnych konferencji episkopatu, biskupów i instytucji katolickich wielu krajów na różnych kontynentach: wskazania służące właściwemu podejściu do nadużyć i zapobieganiu im, potwierdzone, uaktualnione i odnowione w Niemczech, Austrii, Australii, Kanadzie itd. W szczególności pomyślna jest wiadomość, jaką przynosi siódmy doroczny raport na temat wprowadzania w życie „Karty ochrony dzieci i młodzieży” Kościoła w Stanach Zjednoczonych. Nie popadając w zadowolenie, które byłoby nie na miejscu, nie można nie skonstatować nadzwyczajnego wysiłku w zakresie prewencji, dokonanego poprzez niezliczone kursy formacyjne i treningi zarówno dla młodych, jak i dla całego personelu duszpasterskiego i wychowawczego. Trzeba też przyjąć do wiadomości, że liczba oskarżeń o nadużycia spadła w ostatnim roku o ponad 30 proc., a większość z nich dotyczy przypadków sprzed ponad trzydziestu lat. Jest to dla nas ważna wiadomość w kontekście niedawnych ataków medialnych, które niewątpliwie wyrządziły szkody. Jednak niepowierzchownemu obserwatorowi nie umknie fakt, że autorytet papieża oraz intensywny i spójny wysiłek Kongregacji Nauki Wiary wychodzą zeń nie osłabione, lecz utwierdzone we wspieraniu i kierowaniu episkopatami w zwalczaniu i wykorzenieniu plagi nadużyć, gdziekolwiek się ona pojawia. Niedawny list papieża do Kościoła w Irlandii jest tego mocnym przykładem, który przyczynia się do przygotowania przyszłości na drodze „uzdrowienia, odnowy, zadośćuczynienia”. Z pokorą i z ufnością Kościół wkracza obecnie w Wielki Tydzień i prosi o miłosierdzie oraz łaskę Pana, Który cierpi i zmartwychwstaje dla wszystkich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.