Drukuj Powrót do artykułu

Ks. Łukasz Nycz: nauczanie Jana Pawła II jest ponadczasowe

07 października 2019 | 14:12 | Rozmawiał Dawid Gospodarek | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Paweł Żulewski | KAI

Św. Jana Pawła II nazywamy często prorokiem. Nauczanie zaś proroków jest uniwersalne i ponad czasowe – mówi w rozmowie z KAI ks. Łukasz Nycz. Koordynator ds. formacji stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia opowiada o obchodzonym w najbliższą niedzielę Dniu Papieskim, a także przybliża praktykowane w Fundacji sposoby aktualizowania nauczania i postaci św. Jana Pawła II wśród młodego pokolenia.

Dawid Gospodarek (KAI): Jakie hasło towarzyszy tegorocznemu Dniowi Papieskiemu?

Ks. Łukasz Nycz: – Hasło Dnia Papieskiego „Wstańcie, chodźmy” to przede wszystkim słowa Jezusa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Marka, które wypowiedział w Ogrójcu pomiędzy modlitwą Jezusa a pojmaniem Go przez Żydów. Z jednej strony pokazują wielką determinację i gotowość Jezusa do realizacji woli swojego Ojca, a z drugiej strony są zachętą skierowaną do apostołów, aby starali się Go naśladować. Słowa te jako tytuł swojej przedostatniej książki poświęconej refleksji nad posługą biskupa w Kościele przyjął św. Jan Paweł II. Papież podzielił się w niej swoimi doświadczeniami posługi biskupiej, ale myślę, że każdy może znaleźć w niej wskazówki dotyczące swojego życia. Warto zwrócić uwagę chociażby na ostatni rozdział, gdzie św. Jan Paweł II zestawiał ze sobą postać Jezusa i Abrahama, pokazując w ich życiu gotowość do realizacji woli Bożej. Jest to jednocześnie główny temat, który chcemy odkrywać podczas tegorocznego Dnia Papieskiego – Chrystusa, który nieustanie powołuje człowieka, aby szedł i naśladował Go, a przez to pragnie obudzić w człowieku nadzieję. Wróćmy bowiem do sceny z Ogrójca, kiedy apostołowie są pełni smutku, strachu, niepewności, a Jezus mówi słowa pełne odwagi. Myślę, że każdy z nas doświadcza różnych trudności, przeciwności, braku nadziei, pytań o sens życia. Jezus staje wobec każdego człowieka i mówi – „wstań i chodź za mną”, chcę Ci pokazać drogę, która może jest trudna, tak jak były nią moja męka i śmierć, ale jeśli idziesz za mną, to ta droga poprowadzi Cię do rodności zmartwychwstania. Chcemy w ty dniu aby w serca ludzkie na nowo tchnąć nadzieję, która płynie od Chrystusa paschalnego.

KAI: W tym roku przypada też 40. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski…

– W tym roku rzeczywiście wracamy często do 1979 roku. Papieska pielgrzymka była orędziem nadziei, z którym przybył Jan Paweł II przybył do swojej Ojczyzny. W homilii z ówczesnego Placu Zwycięstwa, gdzie mówił, iż nie można wyłączyć Chrystusa z dziejów Polski, pokazał, gdzie trzeba szukać zrozumienia i wartości naszej historii. W końcu modlitwa o nowe wylanie Ducha Świętego oraz dalsze nauczanie, zmieniło Polskę, i rozpoczęło 10 lat przemian, które zaowocowały upadkiem komunizmu…

KAI: Czy postać Jana Pawła II jest wciąż żywa i ważna dla młodego pokolenia, które już być może go nie pamięta? Dlaczego warto promować postać i myśl Jana Pawła II?

– Św. Jana Pawła II nazywamy często prorokiem. Nauczanie zaś proroków jest uniwersalne i ponad czasowe. Jeśli sięgamy do nauczania św. Jana Pawła II, chociażby z tej pierwszej pielgrzymki do Polski, to jest ono wciąż aktualne. Odwołanie się do Jezusa Chrystusa, otwartość na Ducha Świętego, a szczególnie ostatnia homilia na krakowskich Błoniach, kiedy papież wołał „musicie być mocni” i stać na straży wiary, w dzisiejszych czasach nie straciły na swojej aktualności. To pokazuje, iż nadal możemy z tego nauczania czerpać, gdyż wyprzedzało ono swoją epokę. Papież sięgał o wiele głębiej w swoich rozważaniach, nie tylko analizując ówczesną rzeczywistość, ale patrzył dalej w przyszłość. My dzisiaj żyjemy w tych czasach, o których prorokował św. Jan Paweł II. A zatem papieskie nauczanie jest świetnym materiałem do refleksji, żeby w jego świetle czytać także dzisiejsze czasy.

KAI: Kilka lat temu w kwartalniku Klubu Jagiellońskiego „Pressje” postawiono tezę, że „zabiliśmy proroka”. Czy teraz wskrzeszamy proroka?

– Jeśli chodzi o zabicie proroka to rzeczywiście może tu chodzić o takie utożsamienie św. Jana Pawła II tylko i wyłącznie z kremówkami, ciepłą i uśmiechniętą osobą machającą laseczką. Z drugiej strony nie możemy tego pominąć gdyż rzeczywiście św. Jan Paweł II taki był, i za to go kochaliśmy i wciąż kochamy. Nie możemy zatrzymywać się jednak tylko na tym zewnętrznym przekazie papieża. Był i jest on potrzebny, gdyż też był swoistego rodzaju orędziem. Kiedy wspominamy św. Jana Pawła II ze Światowych Dni Młodych bujającego się z młodymi w rytm muzyki to młodych porywało gdyż było autentyczne. Za tymi znakami szedł jednak przede wszystkim konkretny przekaz, niejednokrotnie trudny i wymagający, ale zawsze pełen nadziei i wzywający do podjęcia konkretnego działania. Dziś to waśnie Dzień Papieski służy temu, żeby na nowo zatrzymać się nad nauczaniem św. Jana Pawła II. Wezwaniem do tego jest list pasterski przygotowany przez biskupów, w którym zostały wskazane konkretne elementy nauczania, do którego chcemy się odwoływać w tym roku. Inspirują do tego także wydarzenia w skali całego kraju począwszy od konferencji naukowych, przez organizację gier terenowych, a skończywszy na sprzedawanych kremówkach, do których dołączany jest cytat ze fragmentem nauczania św. Jana Pawła II.

KAI: W jaki sposób w Fundacji DNT ukazuje się aktualność nauczania Jana Pawła II?

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ukazuje aktualność nauczania św. Jana Pawła II przede wszystkim przez program formacyjny realizowany w ciągu roku szkolnego czy akademickiego, jak i w trakcie letnich obozów wakacyjnych. Na obozach wakacyjnych stałym punktem dnia jest tzw. „Kwadrans ze św. Janem Pawłem II” podczas którego młodzi konfrontują się z wybranym fragmentem nauczania papieża, a następnie mają czas na dzielenie się w grupach tym, co odkryli w czasie analizy tekstu. Podczas obozu jest też tzw. Dzień Papieski, kiedy stypendyści poznają życie i nauczanie św. Jana Pawła II. Jest to szczególnie ważne dla młodszych stypendystów, gdyż niektórzy z nich urodzili się już po śmierci św. Jana Pawła II.

KAI: Z papieżem są też związane miejsca, w których odbywają się obozy…

– Na miejsce letniego wypoczynku stypendystów wybieramy miasta, do których pielgrzymował papież Polak i one same są wyraźnym świadectwem jego obecności. Wracając do tematu formacji to w ciągu roku w sposób bardzo intensywny przeżywają ją, studenci, którzy są zrzeszeni w 16 wspólnotach akademickich w największych miastach Polski. Co miesiąc otrzymują materiały, które składają się na 4-letnim cykl formacyjny, tak aby każdy stypendysta mógł zapoznać się z nimi przynajmniej raz w czasie swoich studiów. Na każdy miesiąc proponujemy im osiem krótkich fragmentów papieskiego nauczania do osobistej refleksji i medytacji. Następnie zapraszamy ich do dzielenia się swoimi przemyśleniami podczas spotkania wspólnoty. Na jego zakończenie duszpasterz podsumowuje omawiane w ciągu miesiąca treści podczas konferencji. Młodsi stypendyści mierzą się z tym nauczaniem św. Jana Pawła II podczas swoich spotkań formacyjnych, które są organizowane kilka razy w roku. Taka częstotliwość spotkań wynika z faktu, iż są to uczniowie pochodzący z różnych części diecezji, a trzeba przypomnieć, iż niektóre diecezje w Polsce są bardzo rozległe. Spotykają się więc z myślą papieża podczas rekolekcji i dni skupienia. Widzimy jednocześnie, fascynacja osobą św. Jana Pawła II, którą staramy się zaszczepić w nich podczas letnich obozów, sprawia, że sami szukają informacji na temat osoby i nauczania Papieża Polaka. W ten sposób starają się indywidualnie pracować nad znajomością papieskiego nauczania, jak i samej osoby, życia i posługi Jana Pawła II.

KAI: Czego można się spodziewać podczas tegorocznego Dnia Papieskiego?

– Tegoroczny Dzień Papieski to okazja, żeby nieść orędzie chrześcijańskiej nadziei. Często mówimy o październiku jako miesiącu papieskim. Jeśli bowiem patrzymy na skalę całego kraju, to te wydarzenia związane z Janem Pawłem II rozpoczynają się już od początku października. Jest to między innymi pielgrzymka na Jasną Górę szkół imienia Św. Jana Pawła II, która odbywa się w pierwszym tygodniu października. Wiadomo, że dla nas kluczowym wydarzeniem jest Dzień Papieski, który w tym roku przypada 13 października. Centralne obchody Dnia Papieskiego odbędą się w Warszawie, a składają się na nie: Msza Święta w kościele pw. Św. Krzyża o godzinie 9.00 transmitowana przez Polskie Radio, Msza Święta o godzinie 12:00 w Świątyni Opatrzności Bożej odprawiana w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz uroczysty koncert także w Świątyni Opatrzności Bożej transmitowany przez Telewizyjną Jedynkę o godzinie 17.30. Jednocześnie w każdym z miast akademickich nasi stypendyści we własnym zakresie organizują wydarzenia, które w jakiś sposób upamiętniają osobę św. Jana Pawła II. Są to chociażby miasteczka rodzinne, koncerty, biegi, spotkania naukowe. To także mniejsze akcje takie jak ta z kremówkami, słodyczami, do których dołączone są fragmenty z nauczania Jana Pawła II. Tutaj kreatywność młodych jest bardzo wielka. W końcu nie możemy zapomnieć o inicjatywach samorządów lokalnych i organizacji zrzeszonych w Ogólnopolskim Komitecie Organizacyjnym Dnia Papieskiego.

KAI: Mógłby powiedzieć Ksiądz więcej o zbiórce?

– Zbiórka publiczna i przykościelna na cele Fundacji to podstawowe źródło funduszu stypendialnego, które pozwala 2000 młodym ludziom z Polski, obecnie uczniom 7-8 klasy szkoły podstawowej, szkół ponadpodstawowych i studentom, realizować swoje marzenia. Będziemy mogli spotkać wolontariuszy z puszkami przy kościele, a także na ulicach naszych miast. Istniej też możliwość wysłania smsa o treści „STYPENDIA” na numer 74265 jako formę wsparcia. Zbiórka przykościelna to jeden dzień 13 października, ale zbiórka publiczna i akcja sms-owa trwają przez cały miesiąc październik. Wspomnę tylko, iż konto fundacji jest zaś czynne cały rok i można wesprzeć młodych ludzi, budując jednocześnie pomnik św. Jana Pawła II.

KAI: Na co przeznaczane są zebrane fundusze?

– Większość środków ze zbiórki Dnia Papieskiego trafia na program stypendialny. W zeszłym roku 12 milionów złotych przeznaczyliśmy bezpośrednio na stypendia dla ubogiej, ale zdolnej młodzieży ze wszystkich diecezji w Polsce. Uczymy też młodzież dobrze wykorzystywać te pieniądze. Na etapie szkoły podstawowej czy ponadpodstawowej stypendium jest podzielone na dwie części – fundusz socjalny i fundusz naukowy. Stypendyści szczegółowo rozliczają się z dysponowania pieniędzmi, a więc przez ten czas uczą się też szanować to, co otrzymują od ludzi dobrej woli. Drugi cel, na który przeznaczane są środki ze zbiórki pieniędzy to organizacja obozów wakacyjnych. Stypendyści młodsi przyjeżdżają i uczestniczą w całym obozie zupełnie za darmo. Podobnie studenci, którzy już co prawda dojeżdżają na własny koszt, ale wszystkie atrakcje i wydarzenia, mieszkanie, jedzenie i inne koszty pokrywa w całości Fundacja. Wreszcie pieniądze przekazywane są na wsparcie programu formacyjnego. Wspominałem, że stypendyści udają się na rekolekcje i zjazdy. Fundacja dofinansowuje lub całości finansuje pobyt stypendystów na rekolekcjach. Więc możemy śmiało powiedzieć, że środki z Dnia Papieskiego służą rozwojowi intelektualnemu, społecznemu i duchowemu stypendystów.

***
Dzień Papieski to okazja to wsparcia programu stypendialnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, którym obecnie objętych jest 2000 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz studentów. Można to zrobić na kilka sposobów:
– wrzucając pieniądze do puszek podczas zbiórki publicznej i kościelnej (każdy wolontariusz posiada identyfikator)
– wysyłając SMS-y o treści STYPENDIA na numer 74 265 (koszt 4,92 zł z VAT)
– wpłacając datki na konto: PL 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582, Bank PEKAO S.A. XIII O/Warszawa

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.