Ks. prał. Cerchietti z Watykanu na wojskowej pielgrzymce
14 sierpnia 2014 | 13:24 | kos Ⓒ Ⓟ
W ostatnim dniu XXIII Międzynarodowej Pieszej Pielgrzymki Żołnierzy na Jasną Górę, niej pątnicy w mundurach spotkali się na Przeprośnej Górce koło Częstochowy, gdzie biskup polowy WP Józef Guzdek przewodniczył Mszy świętej. Specjalnie z Rzymu przybył tam ks. prał. Giulio Cerchietti, szef watykańskiego Urzędu Ordynariatów Polowych w Kongregacji ds. Biskupów oraz inni goście z zagranicy.
Bp Guzdek mówił do żołnierzy na Przeprośnej Górce, że „pielgrzymka to czas, w którym każdy może uporządkować swoją hierarchię wartości i pogłębić miłość do Ojczyzny”. Zachęcał żołnierzy do tego, by mottem ich życia były słowa skierowane do młodzieży przez papieża Franciszka, na zakończenie Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro: „Idźcie, bez obaw, aby służyć”.
Podkreślił, że kierując się tymi słowami spotkają się z wdzięcznością tych, którym zaniosą Chrystusa i Jego ewangeliczne wartości. – Dzielenie się doświadczeniem wiary, dawanie świadectwa chrześcijańskiego życia, głoszenie Ewangelii jest naszym obowiązkiem. Uczciwość, rzetelność i pasja, z jaką będziemy wykonywać powierzone nam zadania, powinny być wyraźnym sygnałem dla środowisk, do których powrócicie – zaznaczył biskup polowy.
Bp Guzdek mówił też, że Ewangelia i wolność tworzą nierozerwalną parę. – Potrzebne są: słowo i świadectwo życia. Wiara jest z tego, co się słyszy, ale jeszcze bardziej z tego, co się widzi. Ufam, że kiedyś u kresu swego życia będziemy mogli z pokorą powiedzieć, tak jak to uczyniła prof. Karolina Lanckorońska: „Znam dwa słowa: służba i zasługa. Zasług nie mam. Służyć się starałam” – powiedział.
Wraz z polskim biskupem polowym Mszę św. na Przeprośnej Górce koncelebrowali bp Franciszek Rabek – biskup polowy Sił Zbrojnych Słowacji, ks. prał. Giulio Cerchietti, a także kapelani z Niemiec, Litwy, USA i Polski. Razem z pielgrzymami modlili się m.in. gen. broni Edward Gruszka, szef Inspektoratu Wsparcia Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych, gen. dyw. Janusz Bronowicz – inspektor Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych, gen. dyw. Almantas Leika – dowódca Wojsk Lądowych armii litewskiej, gen. bryg. Ernst-Peter Horn – zastępca dowódcy niemieckiej 1. Dywizji Pancernej oraz gen. bryg. Daniel Krumrei, dowódca amerykańskiej Gwardii Narodowej stanu Illinois.
Gen. Gruszka przypiął do figury płaszcza Matki Bożej, którą niosą żołnierze odznakę Inspektoratu Wsparcia, podobnie uczynił płk Wiesław Kawecki, w imieniu żołnierzy 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego.
Przed błogosławieństwem głos zabrał ks. prał. Giulio Cerchietti, z watykańskiego Urzędu do spraw Ordynariatów Polowych, który koordynuje działalność katolickich duszpasterstw na całym świecie.
– Jestem tu z wami, by dodać wam otuchy. Jan Paweł II uczył nas, że trzeba być wśród tych, którym głosi się Ewangelię. Urząd do spraw Ordynariatów Polowych ma właśnie taką funkcję, by być blisko wszystkich, którzy służą armii, by jak najlepiej pełnili swoją posługę – powiedział ks. Cerchietti.
–
Zachęcał pielgrzymów w mundurach, by wsparli modlitewnie papieża Franciszka rozpoczynającego dzisiaj wizytę apostolską w Korei Południowej. – Proszę was też byście cały czas nie ustawali w modlitwie o pokój. Jako żołnierze, biorący udział w misjach pokojowych, znacie wartość pokoju – podkreślił. Dodał, że żołnierski płaszcz figury Matki Bożej udekorowany odznakami jednostek wojskowych jest wymownym znakiem prośby o opiekę dla wszystkich służących sprawie pokoju.
Ks. prał. Cechietti wyraził nadzieję, że pielgrzymka na Jasną Górę będzie nadal się rozwijała na wzór francuskiego Lourdes, gdzie co roku do Matki Bożej zjeżdżają dziesiątki tysięcy wojskowych pielgrzymów z kilkudziesięciu krajów. – Niech i Jasna Góra będzie miejscem spotkań dla tysięcy żołnierzy zjednoczonych w modlitwie o pokój – zachęcał. Wystąpienie ks. Cerchiettiego tłumaczył ks. Jan Dohnalik, kanclerz Kurii Polowej.
Bp Guzdek przekazał bp. Rabkowi oraz ks. prał. Cerchiettemu pamiątkowe medale wybite z okazji kanonizacji Jana Pawła II.
Po Mszy św. bp Guzdek rozmawiał z pątnikami o trudach pielgrzymki, była też okazja do wspólnych zdjęć i krótkiego wypoczynku. Grupa ponad 500 żołnierzy, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Służby Celnej wyruszyła z Przeprośnej Górki na ostatni etap prowadzący częstochowską Aleją Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę. Tam, przed Cudownym Obrazem, nastąpi akt zawierzenia żołnierzy, funkcjonariuszy służb mundurowych, kapłanów i osób cywilnych, związanych w różny sposób z formacjami mundurowymi Matce Bożej.
Pierwsza pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę ruszyła w 1991 r. wraz z Warszawską Pielgrzymką Pieszą, tzw. paulińską. Od 1996 r. z Polakami pielgrzymują żołnierze innych państw. Jako pierwsi dołączyli się Amerykanie i Słowacy. W 1997 roku z uwagi na konieczność zaangażowania wojska do usuwania skutków powodzi pielgrzymka została odwołana. Od 2006 r. do pielgrzymki dołączyli żołnierze litewscy i ukraińscy. W tym roku Pielgrzymka Wojskowa odbywa się po raz dwudziesty trzeci. Oprócz żołnierzy, w pielgrzymce uczestniczą także pracownicy wojska oraz funkcjonariusze Straży Granicznej i Służby Celnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.