Ks. prał. Tomasz Rusiecki: śp. abp Stanisław Szymecki reprezentował ojcowski typ pasterza
27 września 2023 | 16:00 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Śp. abp Stanisław Szymecki reprezentował ojcowski typ pasterza, był zatroskany o Kościół i o każdego kleryka i kapłana z osobna – tak o zmarłym wczoraj abp. Stanisławie Szymeckim, emerytowanym biskupie białostockim oraz biskupie kieleckim w latach 1981 – 1993 – mówi ks. prałat Tomasz Rusiecki, wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego.
Pierwsze kontakty ks. Rusieckiego z bp. Szymeckim, miały miejsce tuż po święceniach biskupich (12 kwietnia 1981 r.), gdy nowy biskupi odwiedził duszpasterstwo akademickie, spotkał się z duszpasterzami i studentami – „przyszedł po prostu z dobrym słowem” – wspomina ks. Rusiecki.
– Był zainteresowany tym, co robimy, było w nim wtedy bardzo dużo radości. Wkrótce mianował mnie prefektem alumnów, a w 1982 r. – ojcem duchowym kleryków, którą to funkcję pełniłem przez 21 lat – mówi ks. prałat Rusiecki. Bp Szymecki uczynił także ks. Rusieckiego odpowiedzialnym za sprawy powołania do życia kapłańskiego i konsekrowanego, czym ks. prałat zajmuje się do dzisiaj. – Bp Szymecki był odpowiedzialny za te kwestie z ramienia Episkopatu, odbywał wiele spotkań i ja mu w tych spotkaniach towarzyszyłem – wspomina. – Pamiętam np. jedno z sympozjów na KUL poświęcone Kościołowi. Bp Szymecki mówił wtedy o spojrzeniu wiary na Kościół, którego nie można rozpatrywać w kategoriach tylko ludzkich. Trzeba było słyszeć, jak on wtedy mówił, z jakim zacięciem pasterskim! Tak też mówił o wierze. Czuło się, że on tym żyje, że to nie jest teoria – zauważa ks. prałat Rusiecki.
Dodaje, że ówczesny biskup kielecki był „zauroczony Janem Pawłem II i nie było kazania, żeby go nie cytował, znając doskonale jego nauczanie i podkreślając jego misję jako Głowy Kościoła”.
Ks. Rusiecki zauważa także umiejętność karcenia np. kleryków („zwykł mawiać: przedostatni raz ci wybaczam”) oraz słuchania tego, co bracia w kapłaństwie mają do powiedzenia. – Lubił być inspirowany przez słuchaczy – uważa duchowny. Dodał, że bardzo kochał Kielce i diecezję, często podkreślając, że czuł się tutaj po prostu u siebie.
Bp Szymecki w diecezji kieleckiej założył Studium Teologiczne dla Osób Świeckich w Kielcach (1982 r.), a w 1989 r. – Diecezjalny Ośrodek Szkoleniowy dla Organistów oraz Caritas Diecezji Kieleckiej. Jego inicjatywy to m.in. Dom Rekolekcyjny w Skorzeszycach, Dom dla Chorych i Osób Niepełnosprawnych w Piekoszowie, Domy Samotnej Matki w Łukowej i Wiernej. Nastąpiła wówczas rozbudowa budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach i Domu Księży Emerytów w Kielcach. W 1982 r. przywrócił do działania kwartalnik homiletyczny o nazwie „Współczesna Ambona”.
Biskup powołał do istnienia w 1990 r. wydawnictwo „Jedność”, a dwa lata później diecezjalne „Radio Jedność” obecne „Radio eM Kielce”.
W 1993 r. mianowany został metropolitą białostockim. Od 2000 r. był emerytowanym biskupem seniorem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.